Nike'ın üreticisi Uzakdoğu'ya model oldu

Nike, Puma, Adidas, Marks&Spencer ve Tommy Hilfiger gibi dev markalara üretim yapan İmteks Giyim, uyguladığı 'lean team' (Yalın Üretim) sistemi sayesinde Uzakdoğulu üreticilere de model oldu.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Nike, Puma, Adidas, Marks&Spencer ve Tommy Hilfiger gibi dev markalara üretim yapan İmteks Giyim, uyguladığı 'lean team' (Yalın Üretim) sistemi sayesinde Uzakdoğulu üreticilere de model oldu. Dünyada ilk olarak otomotiv sektöründe uygulanan ve Toyota üretim sistemi olarak bilinen Lean Team'ı konfeksiyon sektöründe uygulayan ilk şirket olduklarını söyleyen İmteks Genel Müdürü Abdurrahman Kansu, "Üreticisi olduğumuz Nike'ın yöneticileri uyguladığımız sistemi çok beğendi. Vietnam'da üretim yaptırdıkları diğer kuruluşlara da sistemi anlatmamız için iki ay önce bizi davet ettiler. Biz de Vietnam'da 15 bin çalışanlı şirkette 'yalın üretim'i anlattık" dedi.
Bunun Nike'ın tarihinde ilk olduğunu anlatan Kansu, 'yalın üretim' hakkında şu bilgileri verdi: "Aslında adından da anlaşıldığı gibi sistem üretim ve yönetim sürecinin yalınlaştırılması üzerine kurulu. Sıfır stok, hızlı sirkülasyon ve tam zamanında üretim bu sistemin temelini oluşturuyor. Zaten günümüzde başarılı olmak için bu şekilde hareket etmek gerekiyor. Zamanında üretim yaptığınızda zaten stoksuz çalışıyorsunuz ve maliyetleriniz de düşüyor. Bu da fiyata yansıyor."
'Hızlı olmak gerek'
Çin ve Uzakdoğu karşında Türkiye'nin hâlâ şansı olduğunu savunan Kansu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çin ve Uzakdoğu'da kaliteli ve ucuza üretim yapılıyor. Ancak hızlı hareket edemiyorlar ve stoklu çalışıyorlar. Bizde sipariş süresi 45 gün. İmteks'te ayda 750 bin adetlik üretim yapıyoruz. Bize kumaş olarak giren bir spiraş altı gün sonra mamul olarak fabrikayı terk ediyor. Oysa Uzakdoğu'da üç ay, hatta altı aya varan sürelerde işler alınıyor. Bu nedenle çok fazla stoklu çalışıyor. Yavaş yavaş Avrupalı üretici Uzakdoğu'da uyguladıkları bu sistemi terk etmeye başladı. Bir de Türkiye'nin lojistik konumu var. Avrupa ülkelerine Çin ve Uzakdoğu'dan daha yakınız. Bunun da avantajını kullanmalıyız."
1500 çalışanı var
İmteks'in Düzce'deki fabrikasında ve İstanbul'da bulunan merkezinde toplam 1500 kişinin çalıştığını belirten Kansu, "Nike, Puma, Adidas, Marks&Spencer ve Tommy Hilfiger gibi markalara penye türü konfeksiyon üretiyoruz. Üç yılda yüzde 225 büyüyerek ciromuzu 2005'te 47 milyon 643 bin avroya çıkardık. Bu yılki ciroyu yüzde 10 artırarak 52 milyon avroya çıkaracağız. 2007'de yüzde 40'lık büyüme hedefliyoruz" dedi.