Nobel Ekonomi ABD'li Phelps'in

Nobel Ekonomi Ödülü'nü bu yıl, ABD'li ekonomist Edmund S. Phelps kazandı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi açıklamasında, Phelps'in 'ekonomik politikaların kısa...

STOCKHOLM - Nobel Ekonomi Ödülü'nü bu yıl, ABD'li ekonomist Edmund S. Phelps kazandı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi açıklamasında, Phelps'in 'ekonomik politikaların kısa ve uzun vadeli etkileri arasındaki ilişki hakkındaki anlayışı derinleştirdiği' için ödüle layık görüldüğü açıklandı.
Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdüren 73 yaşındaki Phelps, makroekonomik kararların ve politikaların kısa ve uzun vadeli etki ve sonuçları arasındaki karşılıklı ilişkilerle ilgili araştırmalarıyla tanınıyor. Phelps'in bu alandaki çalışmaları, örneğin, bugünkü düşük enflasyonun gelecekteki enflasyon beklentisinin de düşük olmasına yol açarak kamu ve özel sektör yetkililerinin gelecekle ilgili kararlarını etkilediğini göstermişti. İsveçli ünlü sanayici ve mucit Alfred Nobel adına 111 yıldır verilen Nobel ödüllerinin bu yılki maddi değeri 1.4 milyon doları buluyor.