Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi
Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Nobel Ekonomi Ödülü'ne Princeton Üniversitesi'nden İngiliz Angus Deaton'ı layık gördü. Deaton'ın ödülü, tüketim, yoksulluk ve varlık üzerine yaptığı analizler neticesinde hak ettiği açıklandı.

RADİKAL - Cambridge Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra akademik kariyerine devam eden Daeton, 1983 yılında Bristol Üniversitesi'nde Ekonometri Profesörü iken Princeton Üniversitesi'ne kabul edildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada, "Bireysel tercihleri, bütünsel sonuçlarla bağlayan çalışması, mikro ekonomi, makro ekonomi ve kalkınma çalışmalarındaki bir çok alanın değişimine yardım etmiştir" denildi.

Deaton, ödül karşılığında 8 milyon İsveç Kronu, yani 950 bin dolar kazandı.

Deaton ödülünü 10 Aralık'ta Stockholm'da İsveçli bilim adamı, hayırsever ve ödüllerin yaratıcısı Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü anısına düzenlenecek törende alacak. 

19 Ekim 1945'te İskoçya'da doğan Deaton, gelir eşitsizliği, tüketim ve refah alanındaki çalışmaları ile biliniyor.  

NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ'NÜ GEÇEN YIL KİM ALMIŞTI?

Geçen yıl Fransız ekonomist Jean Tirole, piyasa gücü ve düzenlemelerine yönelik çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülmüştü.

Tirole, 975 bin dolar kazanmıştı.   

Nobel Ekonomi Ödülü, diğer ödüllerden farklı değerlendiriliyor. Diğer alanlardaki ödüller Alfred Nobel tarafından 1895 yılından bu yana verilirken, ekonomi alanındaki ödül 1968 yılında İsveç Merkez Bankası tarafından eklendi.

bigPara.com