Nokia sınırları zorladı

Cep telefonundan fotoğraf çekme ve bunları çevresiyle paylaşma konusunda üst sıralarda yer alan Türk tüketicisinin kalbini Nokia yaz aylarında piyasaya sunacağı yeni Nseries modelleriyle çalacak.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

BERLİN - Cep telefonundan fotoğraf çekme ve bunları çevresiyle paylaşma konusunda üst sıralarda yer alan Türk tüketicisinin kalbini Nokia yaz aylarında piyasaya sunacağı yeni Nseries modelleriyle çalacak.
Cep telefonu yerine 'bilgisayar' olarak adlandırılan yeni Nseries modelleriyle MP3 ve dijital fotoğraf makinesini rafa kaldırmayı hedefleyen Nokia, yaz başından itibaren piyasaya girecek yeni modelleri N73, N72 ve N93 ile fotoğraf ve müzik konusunda sınırları zorlayacak.
Telefon değil bilgisayar
Nokia N Serisi ürünlerin artık bir telefon değil, bilgisayar haline dönüştüğünü ve 'akıllı telefonlar' kategorisinde değerlendirildiğini söyleyen Nokia Multimedya Bölüm Başkan Annsi Vanjoki, "Pazarın büyüklüğü bu yıl 100 milyona 2008 yılına kadar ise 250 milyon adede kadar çıkacak. Dijital kamera satışları düşerken akıllı telefonların sayısı artıyor" dedi. Cep telefonu pazarının yeniden şekillendiğini ve Nokia'nın Nseries'le internet alanında yeni bir evrimin ilk adımını attığını vurgulayan Vanjoki şunları söyledi: "Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 5 milyondan fazla Nseries ürün sattık. Tüketici elektroniğinde en hızlı gelişen pazar artık 'akıllı telefonlar' alanı."
Cep telefonlarında kamera özelliğinin artık olağan hale geldiğini ama Nseries gibi telefonlarda kameranın ayırt edici bir durum olduğuna dikkat çeken Vanjoki, "Görüntüleme konusunda en iyiyi geliştirdik" açıklamasını yaptı. Nokia'nın görüntüleme konusundaki adımlarına bir destek de ünlü yönetmen Gary Oldman'dan geldi. Nokia'nın Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenen 'Open Studio' adı verilen etkinliğine telekonferans yöntemiyle katılan Gary Oldman, N93'le bir kısa film çekeceğini söyledi.
Bol seçenek sunuyor
Nokia, Almanya'nın Berlin şehrinde 'Open Studio' adını verdiği etkinlikte, Nseries'in yeni ürünleri N73, N72 ve N93'ü de tanıttı. Günümüzün en gelişmiş video kayıt özelliğini içeren N93, dijital görüntü kayıt cihazı, telefon ve zengin internet fonksiyonlarını bir araya getirirken, doğrudan TV'ye bağlanınca çekilen görüntüler izlenebiliyor. N72'yle ise bir bilgisayar üzerinden müzik indirip onu da cep telefonunuza aktarma dönemi bitiyor. N72'yle internete direkt bağlanıp, istediğiniz müziği telefonunuzdan hemen dinleyebilirsiniz. N73 ise dijital kamera konusunda çok gelişmiş bir yapıya sahip. N73, 3G teknolojisiyle görüntülü konuşma imkânı da veriyor.