Nokia'nın tepesinde operasyon

Nokia'nın tepesinde operasyon
Nokia'nın tepesinde operasyon

Olli-Pekka Kallasvuo

Akıllı cep telefonu pazarında Apple ve Google'a karşı güç kaybeden Nokia, eski popülaritesini yakalamak için Olli-Pekka Kallasvuo'nun yerine Microsoft'tan Stephen Elop'u CEO olarak atadı.

Dünyanın en büyük Cep telefonu üreticisi Nokia'nın başkanı Jorma Ollila bugün yaptığı açıklamada, "Şirkete dönüşüm gerçekleştirmek için daha fazla çaba sarf ettiğimiz bu dönemde, Elop'un yazılım tarafındaki güçlü geçmişi ve yönetim değişikliğinde gösterdiği başarı bize değerli katkılar sunacaktır" dedi. Elop'un görevi Kallasvuo'dan 21 Eylül'de devralması bekleniyor.

Hayatının yarısından fazlasını Nokia'da çalışarak geçiren Kallasvuo döneminde, şirket akıllı telefon pazarında Apple ve Google ile rekabet etme konusuna başarılı performans sergileyemedi. Görevine son verilen Kallasvuo, tazminat olarak 4.6 milyon euro alacak.

Telekom sektöründe danışmanlık hizmeti veren Strand Consult'un başkanı John Strand değişiklikle ilgili olarak, "Nokia iletişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Stephen Elop'un, Kallasvuo'dan daha iyi bir iletişimci olduğu şüphe götürmez bir gerçek" dedi.

Nokia, 2006 yılında piyasaya sürdüğü N95 modelinin ardından tüketicilerin çok beğenisini kazanan yeni ürün sunamazken, Apple'ın iPhone ürünü karşındaki rekabette geride kaldı.

Elop, Microsoft'ta çalışmadan önce internet altyapısında kullanılan cihazlar üreten Juniper Networks ve yazılım şirketi Adobe Systems'ta tepe yöneticiliği görevlerinde bulundu. (hurriyet@com.tr)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Google

  ,

  Euro

  ,

  Apple