Norveç yatırımlarını Wal-mart'tan çekti

Norveç Ulusal Petrol Fonu, etik kaygılardan ötürü portföyündeki ünlü perakende şirketi Wal-Mart ile Amerikalı bakır ve altın üreticisi Freeport McMoran'a ait 430 milyon dolar değerindeki hisse senedini elinden çıkarıyor.

OSLO - Norveç Ulusal Petrol Fonu, etik kaygılardan ötürü portföyündeki ünlü perakende şirketi Wal-Mart ile Amerikalı bakır ve altın üreticisi Freeport McMoran'a ait 430 milyon dolar değerindeki hisse senedini elinden çıkarıyor. Norveç Maliye Bakanı Kristin Halverson dünyanın en büyük perakendecisi Wal-Mart'ı 412 milyon dolar değerinde hisse ve tahvillerin satışına karar verdik" diye konuştu.
Norveç Emekliği Sandığı'nın 245 milyar dolarlık portföy yatırımlarını gözden geçirmekle sorumlu Ulusal Etik Konseyi, hazırladığı raporda Wal-Mart'ın tedarikçilerinin, çalışanlarını tehlikeli ve sağlığa zararlı koşullarda çalıştırdığı iddia edildi. Ayrıca rapora göre, Wal-Mart'ta kadın çalışanlara ayırımcılık yapılıyor, sendika üyesi olmaları engelleniyor ve cezalandırılıyor. Raporda, dünyanın en büyük bakır maden ocaklarına sahip Freeport ise, 230 bin ton atığı nehre atmakla suçlanıyor. Norveç Petrol Fonu da 2006 yılının ocak ayında, nükleer silah parçaları ürettikleri gerekçesiyle portföyünde bulunan 7 büyük uluslararası şirkete ait 500 milyon dolarlık hisse senedini satmıştı.