Norveç'in şanslı emeklilerine Çeşme'de 5 bin konut

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Norveç hükümetinin isteğiyle bu ülkenin emeklileri için 2 bin 500 dönüm araziye 5 bin konut yapılacağını ve arazinin yerinin belirlendiğini söyledi.

İZMİR - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Norveç hükümetinin isteğiyle bu ülkenin emeklileri için 2 bin 500 dönüm araziye 5 bin konut yapılacağını ve arazinin yerinin belirlendiğini söyledi.
Konutların yapılacağı Çeşme ilçesindeki Reisdere mevkiinde bulunan araziyi inceleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Norveç'te yurtdışında yaşamayla ilgili anayasada bazı değişiklikler yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:
"Norveç'in bazı vatandaşları bu çerçevede İspanya'da yapılan konutlarda yaşamaya başladı. Ancak İspanya'dan memnun kalmadı. Norveç bazı emeklileri için yerler almak ve burada onları yaşatmak istiyor. Proje için belirlenen yeri görmek üzere geldim ve yeri uygun buldum. Buraya ilk etapta 5 bin konut yapılacak. Değişik yerlerde 50-100 konutla arkası gelecek. Konuyla ilgili Norveçli yetkililerle de görüşeceğim" dedi.
Projenin Türkiye'ye iki yönlü katkısının olacağını belirten Unakıtan, konutları satarken sağlanan girdinin yanı sıra, yılın her günü burada yaşayacak Norveçlilerin ülke ekonomisine hareket kazandıracağını sözlerine ekledi.
Finansman Norveç'ten
Projenin finansman ayağının Norveç Sağlık Bakanlığı veya ona bağlı fonlarla karşılanacağının belirtildiğini kaydeden Unakıtan, "Norveç'e giderek bu konuyu tam olarak öğreneceğim. Ayağımız yere bassın. Ben yapacağım projeyi görürüm, nereyi satacağım, nerede ne yapılacak, parayı kimden alacağım, göreceğim" diye konuştu. Unakıtan, Çeşme'nin bu konuda pilot bölge olduğunu, başka bölgelerde de proje yapılacağını ifade etti. Söz konusu projenin eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'nun şirketi tarafından yapılacağını, sistemin gelişmesi halinde, başka şirketlerin de devreye girebileceğini aktaran Unakıtan, bu konuda finansmanı sağlayacak kurumun önemli olduğunu kaydetti. Unakıtan, projenin yapılacağı arazinin değişik modelle yatırımcıya sunulacağını açıkladı.
Kemal Unakıtan şöyle konuştu:
"Buna hasılat paylaşması diyoruz. Eskiden burayı satmaya kalksan ihalede belli bir para verirlerdi. Şimdi altyapısını da şirket kursun, biz de satış üzerinden Hazine olarak pay alalım diyoruz."
'150 milyar avro gelir'
Yabancılara konut satışına karşı görüşler bulunduğunun sorulması üzerine, Unakıtan sözlerini şöyle sürdürdü: "Karşıt görüşlerin artık çok geçerliliği yok. Her ülke konut üretip dünyaya pazarlıyor. Yüz milyarlarca avro para geliyor. İspanya 2 milyonun üzerinde ikinci konut yapıp satmış. 200 bin avro ortalama fiyattan hesaplarsanız, 400 milyar avro gelir demek. Biz 1 milyon konut satsak, ortalama 150 bin avrodan Türkiye'ye 150 milyar avro para gelir. Turizme de katkısı olur."