'Not, 1'in üzerinde artacak'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Bir kuruluş tarafından Türkiye'nin reyting notu yükseltildi.

İSTANBUL - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Bir kuruluş tarafından Türkiye'nin reyting notu yükseltildi. Diğer kuruluşların da bu notu yükselteceğine inanıyorum. Önümüzdeki dönemde bir kuruluş reytingi 1 puan yükseltecek, diğerleri ise 1 puandan daha fazla bir yükseltme yapacak" dedi.
Vorkink, faiz oranlarındaki düşüşün altyapı yatırımlarında büyüme gerçekleştirdiğini aktararak Merkez Bankası'nın hedefi tutturabileceğine inandığını belirtti. Güçlü mali yapının sürdürülmesi durumunda, hem reel faizlerin hem de enflasyonun düşme eğiliminin süreceğini kaydeden Dünya Bankası Türkiye Direktörü Vorkink, yüksek petrol fiyatlarının hedefte sapmalara yol açabileceğini dile getirdi.
Vorkink, cari açığın yüksek olmasının risk yarattığını, ancak bu riskin yönetilebilir bir risk olduğunu söyledi. Vorkink, cari açığın yüzde 6.2 gibi yüksek bir sevide bulunduğunu belirterek, "Evet, rakam hâlâ yüksek ama bu rakam ekonomi içinde borç azalmasıyla yönetilebilir bir rakam. İzlenmesi gereken durum ama bir tehlikenin söz konusu olduğunu söyleyemeyiz" dedi. Doğrudan yabancı yatırımın son aylardaki yükseliş trendinin korunmasını dile getiren Vorkink, böylece yüksek cari açıktan kaynaklanabilecek riskleri azaltmak için önemli bir avantaj elde edileceğini vurguladı.
'Cari açık azalacak'
Kurumlar vergisinin indirilmesinin doğrudan yabancı yatırımın artırılması yolunda atılmış önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Vorkink, maliyetlerin düşmesiyle yerli yatırımın yanı sıra istihdamın ve vergi gelirlerinin artacağını belirtti. Vorkink, Türkiye'ye ilk kez bu kadar büyük miktarlarda yabancı yatırım geldiğine dikkat çekerek "Cari açığın yüksek olması nedeniyle risk var elbette ama bu yönetilebilir bir risk. Doğrudan yabancı yatırımın bu yüksek seviyesi korunduğu, özelleştirme sürecine devam edildiği sürece ve güçlü bütçe ile önümüzdeki yıl risk azalacaktır" diye konuştu.