'Notunuz yükselebilir'

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türkiye Analisti Faruk Soussa, "Sosyal güvenlik reformunun yasalaşması, Türkiye'nin kredi notunu yükseltecek en önemli faktördür" açıklamasında bulundu.

LONDRA/ANKARA - Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türkiye Analisti Faruk Soussa, "Sosyal güvenlik reformunun yasalaşması, Türkiye'nin kredi notunu yükseltecek en önemli faktördür" açıklamasında bulundu.
Sosyal güvenlik reformu başta olmak üzere yapısal reformların tamamlanmasının önemine dikkati çeken Soussa, sosyal güvenlik sisteminin, kamu finansman açığında önemli bir sorun yarattığını ve orta ile uzun vadede sürdürülemez olduğuna işaret etti.
Soussa, Türkiye'nin kredi notu kalitesini etkileyecek diğer önemli unsurun ise Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 6'sına ulaşan cari işlemler açığı olduğunu ifade etti. Faruk Soussa, halen pozitif görünüme sahip Türkiye'nin, kredi notu kalitesinin de gittikçe daha iyiye gittiğini vurguladı.
'Yatırım notuna ulaşırsınız'
Cari işlemler açığı ve açığın finansmanını yakından takip ettiklerini belirten Soussa, açığın kompozisyonunun da, kredi notu üzerinde etkisinin olacağını belirtti. Soussa, cari açığın büyük oranla doğrudan yabancı sermaye ile finanse edilmesine karşın, açığın finansmanında, kısa vadeli borçları belirleyen yatırımcı tavrını da yakından izlemek gerektiğini ifade etti.
S & P kıdemli analisti Konrad Reuss gibi, Faruk Soussa da, Türkiye ekonomisinin, AB sürecinde gerçekleştireceği reformları sürdürmesi ve siyasi istikrarı koruması durumunda, birkaç yıl içinde Türkiye'nin 'yatırım derecesi' notuna ulaşabileceğini ifade etti. Soussa Türkiye'nin, son yıllarda kamu mali disiplininde sağladığı başarıyı sürdürmesinin de önemine dikkati çekti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ocak ayı içinde Türkiye'nin kredi notuna ilişkin ekonomik görünümünü 'durağan'dan 'pozitif'e çevirmişti. Kuruluş, uzun dönemli döviz cinsi BB (-) ile YTL cinsi 'BB' olan kredi notlarını ise teyit etti.