Novartis siyasi iradeye inandı, fabrikayı kurdu

Sandoz ve Ciba'nın 1996 yılında birleşmesinden sonra dünyada Novartis adıyla kurulan ilk fabrika İstanbul-Kurtköy'de açıldı. Bakırköy ve Levent'teki tesislerin taşınmasıyla kurulan Kurtköy fabrikası Novartis'in dünyadaki stratejik üretim tesisleri içinde en önemli ilk 7 fabrikadan biri.

İSTANBUL - Sandoz ve Ciba'nın 1996 yılında birleşmesinden sonra dünyada Novartis adıyla kurulan ilk fabrika İstanbul-Kurtköy'de açıldı. Bakırköy ve Levent'teki tesislerin taşınmasıyla kurulan Kurtköy fabrikası Novartis'in dünyadaki stratejik üretim tesisleri içinde en önemli ilk 7 fabrikadan biri. 50 milyon dolarlık yatırımla iki yılda tamamlanan ve
üretiminin yüzde 70'ini ihraç edecek fabrikada hipertansiyon, kolesterol, kanser gibi stratejik öneme sahip hastalıklar için ilaç üretimi ağırlıkta olacak. Tesislere yapılan yatırım miktarı önümüzdeki beş yıl içinde 100 milyon dolara ulaşacak. Üretim kapasitesi ise ikiye katlanacak.
Yeni açılan fabrikanın Novartis'in Türk piyasalarına olan inancının bir eseri olduğunu söyleyen Novartis Başkanı Dr. Daniel Vasella, "50 yıldır Türkiye'deyiz. Özellikle siyasi iradenin kuvvetine olan inancımızdan dolayı böyle bir yatırım kararı aldık. Bu fabrika özellikle hipertansiyon, yüksek kolesterol hastalarına umut sağlaması açısından çok önemli bir yer. Lösemi gibi hastalıklar konusunda da elimizi güçlendireceğiz. Yatırımlara devam edeceğiz" diye konuştu.
'Finans sorunları çözülmeli'
İlaç sektöründe Ar-Ge (araştırmageliştirme) yatırımlarının önemine dikkat çeken Vasella, "Elimizi güçlendirebilmemiz için prim miktarları, KDV oranları gibi finansal sorunların da çözülmesi gerekiyor" dedi.
İlaç sanayiinde yaşanan gelişmelerin önemine de değinen Vasella, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"ABD'de 1980-2000 yılları arasında yapılan bir araştırmaya göre ilaç kullanımı sayesinde 65 yaş üstü bireylerde hastalığa yakalanma oranı yüzde 25 azaldı. Hastaların hastanede kalış süreleri yüzde 50, ölüm oranları ise yüzde 60'a varan miktarda düştü. 25 yılda kanserli çocuk hastalarının
ölümleri ise yüzde 50 azaldı."
Kurtköy tesisleriyle Türkiye'den ihracat yapılan ülke sayısının 40'tan 50'ye yükseleceğini, yıllık 80 milyon paketlik üretime ulaşılacağını da hatırlatan Vasella, fabrikanın büyük öneme sahip olduğunu anlattı.
Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmelere de övgüde bulunan Vasella şöyle devam etti: "Türkiye son 3 yılda üst üste büyüme başarısını göstermiş, enflasyonu yenmiş bir ülke. Bu başarının devam edeceğine
inanıyoruz. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine olumsuz bakanlar olsa da Avrupa'da genel kanı üyeliğinizin yararlı olacağı yönünde."
İlksan 'Sandoz' olacak
Kurtköy fabrikasının açılışında konuşan Novartis Türkiye Genel Müdürü Altan Demirdere ise tesisin dünyada Novartis adı altında kurulan dünyadaki ilk fabrika olduğunu hatırlattı. İlksan-İltaş'ın bünyeye katılmasıyla Sandoz adıyla üretimin süreceğini, jenerik ilaçta da büyüyeceklerini vurgulayan Demirdere, "Hedefimiz fabrikamızı Ar-Ge faaliyetleriyle taçlandırmak. Uluslararası yatırımcılar artık sadece ucuz işgücü aramıyor. Beyin gücüne de önem veriyor. Türkiye'de bu özellikler fazlasıyla var." Novartis Global Teknik Operasyonlar Başkanı Thomas Van Laar da "Fabrikamız hammaddeden nihai ürünün çıkışına kadar 850 metreyle en kısa mesafenin kullanıldığı tesis" açıklamasını yaptı.
'SSK gibi bir fabrikada fayda var'
Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İlaç Kurumu kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Başesgioğlu, "Bu sayede geri ödeme kurumlarını standardize edebileceğiz" dedi. SSK'ya mensup 35 milyon vatandaşın daha önce 300 eczaneden ilaçlarını aldığını, ancak hükümetin verdiği kararla artık bu sayının 18 bin eczaneye ulaştığını da hatırlatan Başesgioğlu, bu yeni süreçte 25 milyon reçete kesildiğini açıkladı. Başesgioğlu, "İlaç stratejik bir sektör. Kamunun elinde pazar payı düşük de olsa SSK gibi bir fabrikanın bulunmasında fayda var. Ama bunun ekonomik şekilde işletilmesi de önemli. Şu anda müfettişler incelemede. Ondan sonra bir karar vereceğiz. Depolardaki ilaçlar için de Devlet Malzeme Ofisi ve Sağlık Bakanlığı ile görüşüyoruz. Stokta bulunan ilaçları değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu. Tören sonrası gazetecilerin "Fabrika kapanacak mı?"
sorusuna ise Başesgioğlu, "Teknik rapora bağlı" yanıtını verdi.