Nuh Çimento'nun kurucusu eski vekil Eskiyapan, kalbine yenildi

Nuh Çimento'nun kurucusu eski vekil Eskiyapan, kalbine yenildi
Nuh Çimento'nun kurucusu eski vekil Eskiyapan, kalbine yenildi

MuharremEskiyapan, Bodrum ilçesinde, 5 milyon TL?ye yaptırdığı ilköğretim okulunu önümüzdeki ay Abdullah Gül ile açmaya hazırlanıyordu. FOTOĞRAF: BÜLENT UZUN /AA

Nuh Çimento'nun kurucularından işadamı ve eski CHP Milletvekili Muharrem Eskiyapan, Gündoğan'da sahibi olduğu otelde kalp krizi geçirdi, Eskiyapan kurtarılamadı

MUĞLA - İş adamı Muharrem Eskiyapan hayatını kaybetti.  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, 5 milyon TL’ye yaptırdığı ilköğretim okulunu önümüzdeki ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile açmaya hazırlanan işadamı, 22. dönem Kayseri milletvekili olarak CHP’den seçilip daha sonra AKP’ye geçen Muharrem Eskiyapan, kalp krizinden yaşamını kaybetti.

74 yaşındaydı
74 yaşındaki işadamı Muharrem Eskiyapan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun dayısıydı.
Nuh’un Ankara Makarnaları’nın ortağı, Nuh Çimento Fabrikası’nın kurucularından olan ve 1973-1985 yılları arasında aralıksız 12 yıl Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Muharrem Eskiyapan, eşi Gülten Eskiyapan ile Bodrum’un Gündoğan Beldesi’ndeki sahibi olduğu üç yıldızlı İstanbul Palace Otel’de kalıyordu. Ancak Muharrem Eskiyapan bugün saat 08.30’da banyoda kalp krizi geçirip, düşüp başını yere çarptı.

İki çocuk babasıydı
Gülten Eskiyapan, hemen eşinin danışmanı olan Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından Kemal Ulusu ile otelin genel müdürü Serdar Karcılıoğlu’na durumu bildirip, ambulans çağırmalarını istedi. Özel Bodrum Hastanesi’nden gelen ambulans görevlilerinin evli, iki çocuk babası Eskiyapan’ın kalbinin durduğunu belirledi. Olay yerinde Eskiyapan’ın duran kalbi suni tenefüs ve kalp masajı ile yeniden çalıştırıldı. Eskiyapan’ın kalbi kaldırıldığı Özel Bodrum Hastanesi’nde ikinci kez durdu. Burada, Kardiyoloji Uzmanı Doktor Nejat Sönmez ile Anestezi Uzmanı Doktor Yelda Doğan’ın tüm müdahalelerine rağmen Eskiyapan, kurtarılamadı. Özel Bodrum Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Beyin Cerrahı Operatör Doktor Abdullah Servet, Eskiyapan’ın öldüğünü duyurdu.

Sabah yürüyüşe gelmedi
Gündoğan Beldesi’nde, 5 milyon TL harcayarak kendi adına yaptırdığı 20 derslikli ilköğretim okulunun açılışını Ekim ayının ortalarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte açmaya hazırlanan Eskiyapan, son bir yıl içinde dört kez kalınbağırsağından ameliyat geçirmişti.
Eskiyapan’ın danışmanı Kemal Ulusu, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Her sabah birlikte yürüyüş yapardık. Bu sabah yürüyüşe gelmeyince merak ettik. O sırada kalp krizi geçirdiğini öğrendim. Doktorlar, kendisini yaşatmak için ellerinden ne geldiyse yaptı” dedi. Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi de Eskiyapan’ın beldelerine turistik tesis kazandırdığını hatırlatarak, herkes tarafından sevilen mütevazı bir kişi olduğunu söyledi.

İkisinde de demokrasi yok
CHP’den istifa ettikten sonra bir süre bağımsız kalan ve ardından  AKP’ye giren Eskiyapan 2007 seçimlerinde politikadan ayrılmıştı.  Eskiyapan politikadan aydrıldıktan sonra özel sohbetlerinde ‘Anladım ki yok AKP’nin CHP’den farkı. İkisinde de demokrasi yok. Herşey iki liderin dudağı arasında . Erdoğan ile Baykal’ın yok birbirinden farkı’ demişti. Eskiyapan iş hayatında muvaffak olmuş kişilerin siyasette başarılı olamayacaklarını söylüyordu. 

Evren’i ziyaret etmişti
Eskiyapan, 3 Ağustos tarihinde, Yalıkavak’taki villasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’i, rahatsızlanmadan iki saat önce mantı yemek için oteline davet etmişti. Otelinde Evren’i beklerken üzücü haberi alan Eskiyapan, daha sonra Üniversal Hospital Bodrum’a giderek kendisine “Geçmiş olsun” dileğinde bulunmuştu. Eskiyapan’ın cenazesinin ne zaman defnedileceği acı haberi alarak İstanbul’dan yola çıkan oğlu Nuh Eskiyapan’ın gelmesinin ardından belli olacağı bildirildi. (dha)