Nükleer santral da mahkemelik oldu

ANKARA - CHP, Rusya’nın Mersin Akkuyu ’da nükleer santral kurup 60 yıl işletmesini, ilk 15 yıl Türkiye’ye kilovat saati 12.5 sente elektrik satmasını öngören Türkiye-Rusya anlaşmasının kabulüyle ilgili yasa ile Dışişleri Bakanlığı’nın yeniden yapılanmasını öngören yasayı iptal için Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor. CHP’de dün yapılan kapalı grup toplantısında, başvuru için milletvekillerinden imza toplandı.
Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılmasını öngören ‘Dışişleri Bakanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’ ile Akkuyu’da nükleer güç santrali kurulmasını öngören “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyetinde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santrali’nin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun”un bazı hükümlerinin iptali istenecek.

‘Denetim dışı bırakıldı’ iddiası
Mersin’de yapılacak Akkuyu Santralı ile anlaşma konusunda ise ‘bir ihale anlaşmasının’ Anayasa’nın 90’ıncı maddesinin uluslararası anlaşmalara verdiği üstün statüden yararlanmak için uluslararası anlaşma haline getirilerek denetim dışı bırakıldığı iddia edilecek.
Bunun hukuk devletine, idarenin tüm yargı ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olması ilkesine aykırılık teşkil ettiği savunulacak. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Mersin Akkuyu