Nükleer santrala İrlanda modeli

Hükümet, Samsun-Ceyhan boru hattından sonra Sinop'ta inşa edilecek Türkiye'nin ilk nükleer santralının yapımını da ihalesiz gerçekleştirecek.

ANKARA - Hükümet, Samsun-Ceyhan boru hattından sonra Sinop'ta inşa edilecek Türkiye'nin ilk nükleer santralının yapımını da ihalesiz gerçekleştirecek. Enerji Bakanı Hilmi Güler, santralın yapımı için İrlanda modeli önerdiklerini, devletin nükleer santralda üretilecek elektriğin bir kısmı için alım garantisi vereceğini, bunun da 'risk paylaşımı' olduğunu söyledi.
Türkiye'nin ilk nükleer santralının inşasında uygulanacak modeli belirlemek üzere bakan Güler başkanlığında özel sektör temsilcileriyle bir toplantı yapıldı. Devlet Bakanı Ali Babacan ile bürokratların hazır bulunduğu toplantıya Koç, Sabancı, Zorlu, Enka, Gama, Akkök, Alarko, Tekfen, Doğuş, Güriş, Nurol, Habaş ve Çalık'ın yöneticileri katıldı.
Güler, katılımcıları 'ortak çözüm bulma takımı' olarak nitelendirdi. Özel sektör temsilcilerine hükümetin düşündüğü İrlanda modeli hakkında bilgi verdiklerini anlatan Güler, katılımcı firmalardan 12 Mayıs'a kadar yazılı görüş isteyeceklerini, sonra daha geniş bir katılımla yeniden bir araya geleceklerini bildirdi. Güler, İrlanda modelinin daha önce Ulaştırma Bakanlığı'nca havaalanlarında da kullanıldığını söyledi.
'Birlikte belirleyeceğiz'
Modelin kesinleşmediğini vurgulayan Güler, kendilerinin önerilerini getirdiğini, karşılıklı mutabık kaldıklarını ama özel sektörün kendi içinde konuyu tartışıp ilave önerisi varsa ileteceğini bildirdi. Devletin santralda üretilecek elektrik için bir alım garantisi vereceğini ifade eden Güler, örnek olarak santralın verimli çalışma kapasitesi yüzde 85 olarak kabul edilirse elektrik satışının yüzde 85 ile yüzde 65 arasında kalması durumunda bu bölüm için devletin ödeme yapacağını kaydetti.
Güler bir soru üzerine nükleer santral için ihalenin söz konusu olmadığını belirtirken, dün yapılan toplantının 'işi yapacak kişilerle oyunun kurallarını belirlemek' olduğunu, işin nasıl yapılacağını birlikte belirleyeceklerini söyledi.
Hepsini aynı grup yapacak
Güler'in verdiği bilgiye göre, hükümet toplam 5 bin megavat kurulu gücünde nükleer santral kurmak istiyor. Planlanan ise ilk etapta 1800 megavatlık bir reaktör kurmak. Reaktörlerin tümü aynı yatırımcılar tarafından kurulacak ve yatırımcılara diledikleri takdirde bu miktarı 7 bin veya 8 bin megavata çıkarma opsiyonu tanınacak. Güler, firmaların teklifini görmek için hükümetin yakıt teknolojisi konusunda tercihini açıklamayacağını ifade ederken, projenin maliyetine ilişkin soruları da yanıtsız bıraktı.