'Nükleerde biz de varız'

Türkiye'nin artan ihtiyacı karşılamak için nükleer santral kurulmasındaki kararlı tutumu enerji şirketlerini harekete geçirdi.

İSTANBUL - Türkiye'nin artan ihtiyacı karşılamak için nükleer santral kurulmasındaki kararlı tutumu enerji şirketlerini harekete geçirdi. Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından birisi olan Sabancı Holding de nükleer enerjide yer almak için yabancı şirketlerle görüşmelere başladı. Sabancı Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, nükleer enerjiden elektrik zammına, enerji dağıtım ihalelerinden Türkiye'nin enerji ihtiyacına kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.
NÜKLEER ŞART: Türkiye'nin enerji ihtiyacı için nükleer santral şart. Biz Sabancı Grubu olarak bu işin içinde yer almak istiyoruz. Devletin tek başına bunu yapması imkânsız. Özel sektörle işbirliği iyi bir model olur. Böyle bir işte devlet kamunun diğer projelerine göre daha çok sistemin içinde yer almalı. Çok hızlı hareket edilirse 2015'te santral kurulmuş olur. Yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyeti sürekli artıyor. 2015'te de nükleer yine avantajlı olacak.
ELEKTRİK ZAMMI: Enerji şirketleri şu anda yüzde 20 zararla çalışıyor. Pazartesi günü yapılacak toplantıda bir sonuca ulaşılmazsa zararına üretim yapmayı düşünmüyoruz. Bu durumda Sabancı Grubu olarak, başka alternatifleri değerlendiririz.
Eğer çıkar yol bulamazsak üretimi bırakmak zorunda kalırız. Biz devletten gerçek maliyetlerin içinde yer almayan TRT payı gibi kalemlerin çıkarılmasını istiyoruz. Eğer elektriğe yüzde 20 zam yapılırsa başa baş çıkarız.
AVRUPA'DAN UCUZ: Türkiye'de elektrik fiyatı Avrupa ülkelerinden daha ucuz. Avrupa ülkelerinde sanayi kuruluşları elektriğin kilovatsaatini 7.76 avroya kullanıyor. Bizde ise bu rakam 6.0'ya kadar geriledi. Avrupa Birliği ülkelerinde evlerde kullanılan elektrik ise 10.94 cent. Bizde konutlarda kullanılan elektrik fiyatı 6.4'te kaldı. 2003'ten bu yana elektriğe zam yapılmıyor. Doğalgaza ise yüzde 70 oranında zam yapıldı.
İHALELERDE OLACAĞIZ: Elektrik dağıtım ihalelerinde Sabancı Grubu olarak biz de yer alacağız. İlk altı bölgede durumumuza bakarız.
Eğer yeterli görürsek sonraki bölgelere girmeyiz. Ancak bu bölgelerde yeteri kadar yer alamazsak, diğer bölgelere de duruma göre gireriz. Bu bir yolculuk. Bu yolculukta hareket kabiliyetimizi artıracak firmalarla karşılaşırsak neden ortaklık ya da işbirliği olmasın. Güneydoğu'da elektrikte kayıp kaçak oranının yüksek olması hem avantaj, hem de dezavantaj.
5 YILDA 4 MİLYAR DOLAR: Grup olarak önümüzdeki 5 yıl içinde 3-4 milyar dolarlık enerji yatırımı yapmayı planlıyoruz. Ancak petrol işine girmeyi düşünmüyoruz. Yatırımların ilk yıllarda daha yoğun olacağını düşünüyoruz.