'Nükleerde kamu payı olsaydı fiyat düşük, katılımcı çok olurdu'

'Nükleerde kamu payı olsaydı fiyat düşük, katılımcı çok olurdu'
'Nükleerde kamu payı olsaydı fiyat düşük, katılımcı çok olurdu'

Taner Yıldız, Antalya?da bir grup basın mensubu ile sohbet toplantısından kendinden önce bakan olan Hilmi Güler dönemini eleştirdi. FOTOĞRAF: OKAN ÖZER / AA

Enerji Bakanı, nükleer santral ihalesiyle ilgili olarak, 'Ortada bir eksiklik var. Çünkü bu yüksek fiyatı tek firmayla bulduk. Hoşnut değiliz' yorumu yaparken, soru üzerine, 'İhale benim dönemimde yapılsaydı çok katılım olurdu' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANTALYA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaklaşık bir yıldır ihale süreci devam eden nükleer santral yarışmasında teklif edilen 15 cent fiyattan hoşnut olmadığını bunun bir eksiklik olduğunu fakat bunun, Türkiye’nin nükleer santral konusundaki kararlılığını etkilememesi gerektiğini söyledi.
Yıldız, “Bu yüksek fiyatı tek firma ile bulduysak bir eksiklik var demektir. Biz bu fiyattan memnun değiliz. Sonuçta geldiğimiz rakam bizim ortalama olarak Türkiye’nin üzerinde biz bundan hoşnut değiliz” dedi. Taner Yıldız, Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan ilk nükleer santral ihalesi yarışmasında JSC Atomstroyexport-JSC Inter Raoues-Park Teknik Ortak Girişim Grubunun verdiği teklifin, eylül ayının ortasına doğru sonuçlandırılacağını kaydetti. 

Eski dönemi eleştirdi
Yıldız, Antalya’da bir grup basın mensubu ile sohbet toplantısından kendinden önce bakan olan Hilmi Güler döneminde ihale edilen nükleer santral yarışmasında fiyat ve katılımcı sayısına yönelik eleştirilerde bulundu. Yıldız, Yıldız, Mersin’de kurulması planlanan nükleer santral yarışma sürecine ihalenin ortasında kamunun da dahil edilmesine ilişkin haberlere yanıt verdi.
Yıldız, “İhale süreci öncesinde bakanlık koltuğunda olsaydınız aynı yöntemi izler miydiniz?” sorusuna, “Aynı yöntemi izlemezdim” yanıtını verirken, “İhale sürecinde tek teklif gelmesi üzerine değil şartname” eleştirisinde bulundu. “İhale sürecinin başında kamu payı olsaydı fiyat daha düşük, katılımcı daha çok olurdu” diyen Yıldız, “ Yüzde 15 veya 25 kamu hissesi fiyatın düşmesini sağlıyorsa, ben bunu ülkem adına değerlendirmek durumundayım. Zaten Kanun ‘ihaleyi alan bir şirket kamu şirketi ile belirli oranlarda ortaklık yapabiliyor’ diyor bu yeni bir şey değil” diye konuştu. 

Kamu payı baştan olsaydı
İhale sürecine ilişkin eleştirilerde bulunan Yıldız, “Türkiye nüklersiz kalmamalı”sözleri ile yatırımın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Yıldız, nükleer süreçte kararlılığın etkilenmemesi gerektiğini belirtirken, şunları dile getirdi: “İşimizi tamamen zorlaştıran bir 2 cent rakamı var. Böyle birşey yok. Amerika’da yüzde 100 kamu hissesi ile yapılan bir yatırım işletmeci olarak 2 cent veriyor. Bir havuzdan yatırımını alıyor. Kazandığı parayı tekrar yatırımlarına harcıyor. Bunu işletmelerinie siyaret ettirmiyor. Yok böyle birşey. Putin’in dediği gibi ‘yeni baraj yapıyoruz’ deseniz 9- 10 centten aşağıya çıkmıyor. Bence baştan böyle olsaydı fiyat değişitrdi. Kamu payı baştan olsaydı. Daha çok katılımcı bile olabilirdi. Fiyat daha düşük olabilirdi”
Nükleer yatırımının finans ve teknik iki temel bileşeni olduğunu belirten Yıldız, nükleer santralde makul bir fiyat oluşturulması gerektiğini şöyle dile getirdi: “Teknik bileşen başlı başına bir olgu. Finans blok olarak söz konusu, oldukça daha önemli oluyor. Finans kısmın bu teklifte sıra dışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu 15 küsür cent yüksek bir fiyat diyoruz. Şimdi teknik bileşeninde farklı bir teklif aldığınızda karşılaştırırsınız. Finansın yani aslı yüksekse türevi de yüksektir. O açıdan biz bu rakamın makul hale gelmesi ile ilgili dediğimiz kısım bu.” Yıldız, sürecin eylül ayına kadar sonuçlanacağını açıklanacağını dile getirdi.
Yıldız, yarışmada son anda revise teklif verilen 15 centin mi dikkate alındığına yönelik soruya “Resmiyette görmedim. 21 cent küsür diye ben düşünmüyorum” dedi.

Kamu payı kanunda vardı
Yıldız, kamu payının da dahil edilmesine ilişkin açıklamaların ardından, “ Neden bu daha önce dahil edilmedi?” eleştirilerine, “Yarışma başladığında yarışmaya giren herkes bunu biliyordu. 5710 sayılı Kanunun maddesi var, kamunun dahil olabileceğine ilişkin. Fiyatı aşağıya çekmek çok doğru bir şey, bunu hangi usullerle çekeceğiniz önemli. İhale sürecinde tek teklif gelmesi üzerine değil şartname” dedi. 

‘Yüce Divan korkumuz yok’
Taner Yıldız, bir gazetecinin, “Hukuka aykırı hareket edilirse Yüce Divan’a gidilebilir tarzında eleştiriler de oldu nükleerle ilgili. Bürokrasi ve hükümette böyle bir endişe var mı?” sorusu üzerine, “Doğru yapıyorsak öyle bir korkuya kapılmayız. Çünkü, doğru yapıyorsanız mutlaka bunu hukuk çevresi de hissedecektir, gözlemleyecektir. Açıktan açığa kanuna aykırı iş yapma imkânımız yok. Ne böyle bir talep olur, ne de davranış” yanıtını verdi. Bu arada Azerbaycanla yılan hikayesine dönen Türkiye’nin Şahdeniz’den aldığı doğalgazın pazarlığının anımsatılması üzerine Yıldız, sürecin devam ettiğini belirtirken, Azeri yetkililere daha da gecikilmemesi mesajını verdi. Sürecin daha fazla uzaması durumunda sıkıntılar oluşabileceğini belirten Yıldız, “Demir tavında dövülür” dedi.