'Nükleerde kararlıyız'

Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını, geleceğini oluşturma noktasında nükleer enerji çok önemli bir yer tutacak. Biz bunda kararlıyız" dedi.

İSTANBUL - Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını, geleceğini oluşturma noktasında nükleer enerji çok önemli bir yer tutacak. Biz bunda kararlıyız" dedi. Güler, Fransa'ya hareketinden önce bir basın toplantısı düzenledi. Fransa'da, 21-22 Mart tarihlerinde düzenlenecek '21. Yüzyılda Nükleer Enerji Uluslararası Bakanlar Konferansı'na katılacağını belirten Güler, konferansa 30'u bakanlar düzeyinde 60 ülkeden katılım olacağını söyledi.
Toplantının, özellikle petrol fiyatlarının varil başına 56 doların üzerine çıktığı günümüzde nükleer enerjinin giderek daha da fazla önem kazanması bakımından önemli olduğunu vurgulayan Enerji Bakanı Şener, "Toplantıda, 21. yüzyılda enerji ihtiyacının karşılanmasında, çevre boyutu göz önünde bulundurularak nükleer enerjinin rolü ele alınacak" diye konuştu.
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin nükleer enerji programıyla ilgili eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:
"Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını, geleceğini oluşturma noktasında nükleer enerji çok önemli bir yer tutacak. Biz bunda kararlıyız. Ülkemizin çıkarları doğrultusunda buna biz karar veririz. Bu noktada çalışmalarımızı belli bir disiplin ve uyum içinde sürdürüyoruz. Dolayısıyla bu gibi stratejik konulardaki kararı biz veririz."
Nükleer enerjiyle ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine de, Şener, "Nükleer enerjinin detaylarını özellikle açıklamıyorum. Belli bir noktaya geldiğinde sizlerle bunları paylaşırız" yanıtını verdi.