Nükleerde öncelik özel sektörde olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral yapımında önceliği özel sektöre vereceklerini, işe niyetli olanlarla risk paylaşımı esasına göre santral yapımı için görüştüklerini açıkladı.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral yapımında önceliği özel sektöre vereceklerini, işe niyetli olanlarla risk paylaşımı esasına göre santral yapımı için görüştüklerini açıkladı. Güler, CNN Türk'te soruları yanıtladı. Türkiye'nin 2020'ye kadar enerjiye 128.5 milyar dolarlık yeni yatırım yapması gerektiğini ifade eden Güler, doğalgaz, kömür, barajlar, yenilenebilir ve rüzgâr enerji kaynaklarının dökümünü çıkardıklarını ve nükleer enerjinin yapılması gerektiğini tespit ettiklerini söyledi. Güler, Türkiye'nin kömür, baraj ve rüzgâr enerjisi potansiyelinin tamamı kullanılsa dahi 2020'de elektrik üretiminde açık olacağını, bu açığın ya nükleer santralla ya da ithalat yoluyla karşılanmak zorunda olduğunu belirtti.
Yer teknik olarak belli
Güler, santralların denetiminin son derece ciddi olacağını, lisans ve elektrik üretiminin ayrı kuruluşlar tarafından yapılacağını anlattı.
Denetimin tamamen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yürütüleceğini ifade eden Güler, sorun yaşanabileceğine ilişkin anımsatmalar üzerine, "Biz bunun farkındayız. Çevreye karşı duyarlılığımız var. Önlemler alınacak ve her adımımız lisansla olacak" diye konuştu.
Güler, nükleer santrallardaki atık konusunun çok büyütüldüğünü belirtirken, "İstemiyorsak parasını verip almak isteyenler var. İstediğiniz yere satabilirsiniz. İsterseniz gömersiniz" dedi. Güler, nükleer santralların kurulmasına ilişkin yedi bölgeyi etüt ettiklerini ve teknik olarak yeri belirlediklerini söyleyerek şöyle konuştu: "Özel sektöre yaptırmak istiyoruz. Yapmak isteyenlerle konuşuyoruz. Çünkü mevcut elektrik üretimiyle ilgili yasa, baraj ve doğalgaz santralı da olsa bunun devlet eliyle yapılmasını uygun görmüyor. Olmadığında, devlet devreye girecek. Ancak özel sektörden yüksek ilgi var"
Özel sektöre alım garantisi ve Hazine garantisi vermeyeceklerini ifade eden Güler, risk paylaşımı yöntemini önerdiklerini belirtti. Güler, bu modeli anlatırken, "Kapasite faktörü olarak yüzde 75'i eğer yatırımı kurtarıyorsa, 70 olursa 5'ini ben sana vereceğim. Senin fazla gelirse, böyle bir yatırım yap" teklifinde bulunduklarını bildirdi. Güler, yatırımcıların partnerleriyle, teknolojiyi getirip getirmeyeceklerini ve kredi konusunu görüştüklerini kaydetti. Güler, santral ve teknolojiyi birlikte almayı düşündüklerini söyledi. Bakan Güler, kurulması düşünülen 5 bin megavatlık nükleer santralın Türkiye'nin 2020'deki ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayacağını vurguladı.
'Ortada ihale yok'
Güler, Samsun-Ceyhan projesi için Çalık Grubu'na yetki verilmesine dair Bakanlar Kurulu kararı konusunda hükümet içinde ayrılığı bulunduğuna ilişkin sorular üzerine, isim vermeden Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'i kastederek, ortada ihale olmadığını, çeşitli şirketlerin sunduğu projeler bulunduğunu söyledi.
Güler, Çalık'a verilen yetkinin, görüşmeler yapabilmesine ilişkin olduğunu, belki de görüşmelerin başarısız sonuçlanacağını ifade etti. Güler Rusya ile doğalgaz anlaşmalarının yenilenmesiyle ocak itibarıyla Türkiye'nin 370 milyon dolar kazandığını söyledi.