Nükleerde süre iki ay uzatıldı

Nükleerde süre iki ay uzatıldı
Nükleerde süre iki ay uzatıldı

Kilci: Nükleerde incelemelerimiz sürüyor.

ANKARA - Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yapımı için açılan ihalede verilen teklifin değerlendirilmesi için bir süre daha çalışmaları gerektiğini söyledi. Metin Kilci, Türk-Rus konsorsiyumu tarafından verilen ve süresi dün sona eren teklif süresinin yaklaşık iki ay uzatılacağını belirtip, “Nükleer santral konusunda incelemelerimiz devam ediyor. Teklifin geçerlilik süresini yaklaşık iki ay uzatıyoruz. Biraz daha inceleme ve hukuki açından üzerinde çalışma ihtiyacımız var” dedi.
Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ) tarafından açılan nükleer santral ihalesine tek katılımcı olarak giren Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik’ten oluşan konsorsiyum, önce 21.16 kWh/sentlik teklif vermiş ardından bu rakam kWh başına 15.3-13.4 sent aralığına çekilmişti.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ziyareti sırasında Türkiye ile Rusya arasında imzalanan protokollerin yerine getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Kilci, bunlardan birinin Güney Akım Projesi’nde fizibilite için gerekli olan izin olduğunu söyledi.
Kilci, “Güney Akım Projesi’nde Ruslara fizibiliteye başlaması için resmi izin verilmesi birden fazla birimin işi. Bu konuda çalışmalar sürdürülüyor. Rusya ile imzalanan protokollere yönelik çalışmalar devam ediyor. Samsun-Ceyhan’a Rusların petrol vermesi başta olmak üzere çalışma grupları oluşturuluyor” diye konuştu. 

İran’la aramızda tarih yok
Kilci, İran ile de 2007 Temmuz ayında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde başlatılan doğalgaz görüşmelerine devam edileceğini belirtti. Kilci, “Ancak belirlenmiş yeni bir görüşme tarihi henüz yok” dedi. 
Kilci, Türkiye’nin Irak’ta bazı önemli projeleri gerçekleştirmek istediğini, bu çerçevede başlatılan toplantıların devamını öngördüklerini kaydetti. (Reuters)