Nükleeri kuracak şirket belirlendi

Nükleeri kuracak şirket belirlendi
Nükleeri kuracak şirket belirlendi
Nükleer santralı kuracak Rus şirketi tescil edildi ve lisanslama için bir yıllık süresi başladı. Bakan Yıldız ise Rusya ile işbirliğinin süreceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Rusya ve Türkiye ’nin geliştirdiği ve geliştireceği enerji projelerinin devam edeceğini söylemeliyim. Rusya ile stratejik işbirliğimizin artan dozlarda devam edeceği kanaatindeyim” dedi. 

Yıldız, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ile bir araya geldi. Yıldız, nükleer santral konusunda Sinop’la ilgili gelişmelere değinirken, “Şu anda Japonya ile yürütüyoruz. Türkiye’de 2 tane önemli teknik toplantı yaptık. 3. toplantıyı zannediyorum Japonya’da yapacağız. Ümit ediyorum ve inanıyorum ki belli bir sonuç alırız ve bir mesafe katederiz” diye konuştu. Seçin de Akkuyu Nükleer Santralı ile ilgili faaliyet gösterecek proje şirketinin 13 Aralık’ta tescil edildiğini bildirerek santralın kendileri açısından pilot bir proje olduğunun altını çizdi. Seçin, şirketin Türkiye mevzuatlarına göre faaliyetlerini yürüteceğini ifade ederek, böylelikle Türk tarafının da kendi maliyetlerini en aza indirmiş olacağını söyledi. 

Samsun-Ceyhan’da ortaklık 
Samsun-Ceyhan projesine ilişkin de Rusya şirketlerinin katılımına dair kararın her iki ülkenin başbakanları nezdinde alındığını hatırlatan Seçin, bu proje çerçevesinde Rusya tarafının kendi üstüne aldığı yükümlülüklerini tamamen yerine getireceğini vurguladı.
Rusya Nükleer Enerji Devlet Şirketi ROSATOM Genel Müdür Yardımcısı Alexander Lokshin, santralın lisanslama sürecini tamamlamak için 1 yıl süreleri bulunduğunu, 2011 sonuna kadar belgelerin tamamlanarak ilgili makama teslim edilmesi gerektiğini bildirdi. İstanbul AA

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul