Numara taşıma sabit hatlarda da devrede

ANKARA - Şehir içi sabit telefon hizmetlerinin rekabete açılması ve sabit telefonlarda numara taşınabilirliği uygulaması dün başladı.
Artık coğrafi alan kodlu numaralar için numara taşınabilirliği aynı il içinde yapılabilecek. İl sınırlaması olmaksızın konumdan bağımsız bir numara isteyen aboneye ‘850’ alan kodundan numara tahsis edilecek ve bu aboneler numaralarını il sınırı olmaksızın istediği yere taşıyabilecek. Aboneler sabit telefonlarda numara taşınabilirliği kapsamında numaralarını değiştirmeden işletmeciyi değiştirebilecek. Coğrafi alan kodlu numaralar için numara taşıma uygulaması aynı il içinde gerçekleşecek. Ankara’da ‘0312’ alan kodlu bir abone, yine Ankara’da olacak şekilde başka bir işletmeciye numarası ile geçebilecek.

Taşınma nasıl olacak?
Sabit telefon hizmeti alan aboneler, numara taşıma için istediği işletmeciye başvuracak. Numara taşıma hizmetinden bireysel abonelerin yanı sıra kurumsal aboneler de faydalanabilecek. Taşıma işlemi için başvuruyu sadece hat sahibi veya vekâlet ile yetki verdiği kişi yapabilecek. Numara taşınabilirliği işlemi şu şekilde gerçekleşecek: “Abone, geçmek istediği işletmecinin abonelik merkezine geçerli bir kimlik belgesi ve kimlik no’suyla başvuracak; taşıma talep formu dolduracak. Bu sözleşme taşıma işlemi bitip yeni işletmecide hizmet almaya başlayacağı günden itibaren geçerli olacak. Yeni işletmecinin aboneye ulaşan bir hattı varsa işlem en fazla 6 gün sonra aktif olacak. Abone, o güne kadar mevcut işletmecisinden hizmet alacak. Abonenin borcu ret nedeni olmayacak. (aa)