'Numara'dan sorgu

"Tüm kimlik numaraları haziran ayından itibaren vergi numarası oluyor" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yıllardır bunun çalışması yapıldı, çalışmaları da bitti" açıklamasında bulundu.

İSTANBUL - "Tüm kimlik numaraları haziran ayından itibaren vergi numarası oluyor" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yıllardır bunun çalışması yapıldı, çalışmaları da bitti" açıklamasında bulundu. Unakıtan, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen kongreye katıldı.
Artık herkesin kimlik numarasının vergi numarası olacağını söyleyen Unakıtan, "Bundan sonra daha değişik sorular soracağız, 'Kardeşim gel bakalım. 30 yaşına gelmişsin, şimdiye kadar ne kazanıyorsun, ne yedin ne içtin, nerden kazandın, bir hesabını ver bakalım' diyeceğiz" dedi.
'Seçim disiplini bozmaz'
"İster seçim gelsin, ister seçim gitsin hiç fark etmez. Biz aynı mali disipline devam edeceğiz" diye sözlerine devam eden Unakıtan şöyle dedi: "Son zamanlarda Türkiye'nin gerçekleştirdiği en büyük yenilik, AB ile müzakerelere başlanmış olması. Türkiye artık vergi de dahil her konuda AB kriterlerine göre yaşamaya başlayacak." Seçimlerin yaklaşması nedeniyle "Vergiler konusunda bir taviz verilir mi?" sorusunun gündeme getirildiğini anımsatarak, "Benden böyle bir taviz beklemeyiniz. İster seçim gelsin, ister seçim gitsin hiç fark etmez. Biz aynı mali disipline devam edeceğiz" diye konuştu.
Kemal Unakıtan, "Ben hep söylüyorum, benim bütçe iyi olduğu zaman Dışişleri Bakanı'nın yürüyüşü değişir. Bu, böyle..." diye konuştu.
'Vergilerimiz çekici'
Kemal Unakıtan, "Kayıt dışılık yüzde 29'lara indi. Niyetimiz bunu sürekli indirerek, 10 sene içinde çağdaş ülkeler seviyesine gelmek. Vergileri düşürerek kayıt dışılığı azaltıyoruz ama illa kayıt dışını önlemek için vergi düşürülecek fikrine asla katılmıyorum. Bunun hesabını kitabını iyi yapmak lazım" diye konuştu.
Gelişmiş ülkelerin artık hangi ülkede vergi düşük ise o ülkelere gittiğini Türkiye'nin de bundan faydalandığını anlatan Unakıtan, "Vergileri düşürdüğümüz için o ülkelerin Türkiye'deki kâr realizasyonlarından vergi alarak avantajlı çıkıyoruz" dedi.
Unakıtan, vergi kanunlarında yapılan değişikliklere de değinerek, kurumlar vergisinin hummalı bir çalışmayla çağdaş bir yapıya kavuşturulduğunu belirtti. Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda görüşmelerin tamamlandığını ve kısa zamanda kanunlaşmasını beklediğini kaydeden Unakıtan, bunun arkasından gelir vergisinin değiştirilmesiyle ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtti.