O moderatörden Erdoğan'a övgü

O moderatörden Erdoğan'a övgü
O moderatörden Erdoğan'a övgü
'One minute' krizinin çıktığı oturumun moderatörü İgnatius: İstanbul'da Erdoğan'ın gücü gözler önüne serildi

WASHINGTON – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “One minute” çıkışının yaşandığı Davos’taki paneli yöneten Washington Post gazetesinin ünlü köşe yazarı David Ignatius, Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılmak üzere geldiği İstanbul’dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki dostluğu yazdı. Obama’nın “riskli” bir stratejisinin sonuç verdiği yorumunu yapan Ignatius, İstanbul toplantısında Erdoğan’ın “gücünün gözlerin önüne serildiğini” de yazdı.
David Ignatius, “Obama’nın Türkiye ’deki Dostu” başlığını kullandığı yazısında Obama’nın görevinin ilk aylarında “dik başlı” olarak nitelediği Erdoğan ile bir dostluğu geliştirmeye karar verdiğini belirterek, “Son bir yılda Türkiye’ye yapılan bu yatırım, bazı büyük yararlar sağlamaya başladı ve bazen başıboş gibi gözüken bir bölgedeki ABD politikasını demirleştirdi” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın “gücünün”, İstanbul’da bu hafta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına ev sahipliği yaparken gözler önüne serildiğini de kaydeden Ignatius, panellerden birinin “Bir İlham Kaynağı Olarak Türkiye” başlığını taşıdığına da dikkat çekti. Ignatius şöyle devam etti:


-“MODERATÖR BENDİM”-


“Erdoğan için DEF’dan bir ziyaret, bir çeşit haklı çıkma meselesi idi. Türk lideri, 2009 yılındak İsviçre’deki Davos toplantısında, bir moderatörün (bu benim ta kendim) İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Gazze savaşına ilişkin sözlerini yanıtlamaya izni vermemesi üzerine öfke içinde sahneyi terk etmişti. Bu hafta, o an tamamen geçmişte kaldığı gibi idi.”

David Ignatius, Türkiye’nin bölgedeki yükselişinin şimdi açık gibi görünse de Obama’nın özel bir ilişkiyi tesis etmeye başladığı 2009 yılında o kadar net olmadığını kaydettiği yazısında, Obama ve Erdoğan’ın Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin bozulmasına ve İran’a fazla yakınlaştığı korkulara rağmen birbirini “kur” yapmaya devam ettiklerini kaydetti.


-“GÖRÜŞLERİNİ AÇIK YÜREKLE DİLE GETİREBİLİRLER”-


Bu bağlamda Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın “Benim Başbakanım, Başkan Obama’yı bir dost olarak görüyor. İkisi, görüşlerini açık yürekle dile getirebilirler. Her zaman mutabık olmayabilirler ancak pozisyonlarını paylaşacak kadar kendilerinden emin hissediyorlar” değerlendirmelerinin de aktarıldığı yazıda, Erdoğan ile Obama arasındaki “kanal”a ilişkin çeşitli örnekler de verildi.
David Ignatius, Obama’nın Seul Zirvesi’nde Erdoğan’dan İran’a bir mesaj iletmesini istediğini, Erdoğan’ın da, Obama’nın 2009’da yaptığı bir talebi kabul ederek Ruhban Okulu’nu açmaya “söz verdiği”ni yazdığı yorumunda, Erdoğan’ın, daha önce de Akdamar Kilisesi'nde ayin düzenlenme izni verilmesi yönündeki Obama’nın talebini de kabul ettiğini de belirtti.


-“OBAMA RADAR KONUSUNDA İKNA ETTİ”-


“Türkler de, Türk liderince verilen diğen bazı tavizleri de zikrediyorlar” diyen Ignatius, Obama’nın Erdoğan’ı füze savunma radar sistemini, İran’ı rahatsız ederek Türkiye’ye konuşlandırmaya “ikna ettiği”ni öne sürdü.
WP yazarı, Erdoğan’ın, ayrıca NATO’nun Libya’ya müdahalesi karşıtı tutumunu gözden geçirdiğine dikkat çektikten sonra “Obama, Türk kartını oynayarak yurt içinde bazı güçlü siyasi çevrelerini rahatsız etti” dedi ve örnek olarak Yahudi ve Ermeni lobilerinin tepkilerini gösterdi.


-"OBAMA İTTİFAKTAN MEMNUN"-


İnsan hakları örgütlerinin de ABD’nin Erdoğan’ın gazetecileri, yargıçları ve siyasi rakiplerini “sıkıştırması”na tolere etmesinden yakındıklarını kaydeden Ignatius, ancak Arap Baharı kararırken ABD Yönetimininin, komşuluk için bir “fener” olarak sevinçle karşılayabildiği “bu müreffeh Müslüman demokrasisi ile ittifakından memnun olduğu”nu da yazdı.
Ignatius, Bakan Bağış’ın “Mısır’a gidip bir camide dua edebilecek bir çok Müslüman lideri var. Ve demokrasiden bahsedebilen birçok Batılı lider de var. Erdoğan ise, her ikisini yaptı” sözlerine dikkat çekerek “Bu, Türkiye için bu günlerde bir çeşit koz. Ancak karşılıklı bir bağımlılık da var” dedi ve Obama’nın yeniden seçilmesinin, diğer dünya liderlerine göre Erdoğan için daha büyük önem taşıdığını savundu. (ANKA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109054410905445

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Müslümanların kanı iktidarın eline bulaşmıştır. - ertanöngür

  van minınts'ın düzmece olduğu gayet açık ortaya çıktı, ABD ve İsrail asla kendilerine yapılanı affetmezler (bakınız:çuval ve marmara gemisi). Deyince aklıma geldi, İsrail Marmara gemisinde ölenler için özür diledi de haberimiz mi yok. Başbakan Filistinlileri bıraktı artık Suriye halkını kurtarmaya girişti:) Bu arada 1 senede 180 derece dönüp Esat düşmanı oldu, adını da Essed olarak değiştirdiler yani o kişi artık Esat olan kişi değil, insanlar koyun ya onlara göre. Gözlemciler bile Suriye'deki katliamın Muhalifler tarafından yapılmış olabileceğini söylerken, Davutoğlu, Clinton'la yanyana çıkıp Esat'ın değişmesi gerektiğini söylemini onaylıyor. Bu Türkiye adına utanç verici ve ben bunu reddediyorum. Irak'ta silah var deyip girdiler, 1,5 milyon insan öldü, pardon silah yokmuş dediler. Bu iktidarda Irak halkının kanı vardır, hani o müslüman kardeşlerinin.

  Vay be! - M.yavuz

  Buna komedi mi! desek, dallas mi! desek.Her ne desekte izliyoruz iste.Güneydoguda basta Urfa olmak üzere israil toprak aliyor.Dün eger dogruysa Israille Türkiye arasi fize kalkiyor.Ve biz burda israille hic muhattap olmayan bir iktidar ve bu iktidari öven bir Israil görüyoruz.Valla yutuyoruz arkadaslar, ben yuttum bile.

  Şimdi Ne Olacak? - Clear

  Davos'daki one minute olayından sonra,karikatüristinden yorumcusuna kadar bir çok kişiye -konunun bir ülke sorunu olmasına,siyasi dürtülerden uzak kalmaya özen gösterilmesi gerekmesine rağmen- bol malzeme çıkmıştı.Hem de "başbakan yapması gerekeni yaptı,son Davos toplantısını yöneten moderatörün yaptığı,Türkiye'ye saygısızlık ve ayrımcılıktır,başbakan orada partisini değil ülkemizi temsil etmektedir" dediğimiz halde...Sabırlı olunmasını,bu tür olayların filizlerini vermesi için zaman geçmesi gerektiğini,adamların ileriye dönük uzun planlar çerçevesinde hareket ettiklerini ve bu yüzden akıllı ve de istikrarlı hatta kararlı oldumuzun gösterilmesi gerektiğini,söylediğimiz halde...Yok rezil olundu,yok küçük düşüldü,yok Davos'un olağan hali budur,yok moderatör ayrımcılık yapmamıştır, falan da filan diye ağzı olan konuştu,eli kalem tutan yazdı ve çizdi.Eee,buyrun burdan yakın.Şimdi ne olacak? Hadi bakalım "doğruya doğru" demenin zamanıdır.Dilinize kuvvet,kalemlerinize gayret...Erinmeyin,çekinmeyin,korkmayın,o diller yine konuşur,o kalemler yine yazar-çizer.Yeterki yürekli ve birazcık da dürüst olunsun.

  Hedef büyük israil olunca - Dead Solger

  Pireyi deve yaparlar.

  servis haberler - irony

  ABD kendi istedigi iktidarlariin devami icin elindeki tum iletisim yollariyla onu topluma benimsetmek icin haberler servis eder.sanki ovdukleri adam mazlumun ezilenin yaninda bir kahraman