O yorumu sil, dava açarız!

O yorumu sil, dava açarız!
O yorumu sil, dava açarız!
İnternetten sipariş ettiği pizzayı beğenmeyen bir müşteri, gelen pizzayı restoranın Yemeksepeti.com'daki sayfasında eleştirdi. Fakat çok geçmeden restorandan ihtarname geldi: "O yorumları sil, yoksa dava açarız!"
Haber: ALPBUĞRA BAHADIR GÜLTEKİN / Arşivi

İSTANBUL - İnternetten sipariş ettiğiniz bir yemeği beğenmediniz mi? Ve üstüne üstlük eleştirilerinizi de yine internet üzerinden paylaştınız mı? Artık daha ‘dikkatli’ olmanın vakti geldi, zira bu tip yorumlar üzerine artık şirketler, ‘ticari itibarlarının zedelendiği gerekçesiyle’ kullanıcılarına ihtarname yollayabiliyor, müşterilerini de dava açmakla tehdit edebiliyor. Buna benzer bir olay, önceki gün İstanbul’da yaşandı.
İstanbul’da yaşayan bir öğrenci bir restoranın Bebek şubesinden pizza sipariş etti. Ancak gelen pizzanın yanık olduğunu gören müşteri, şikâyetini yemek sipariş ettiği restoranın Yemeksepeti.com’daki sayfasında eleştirdi. Sayfaya da “İtalyan pizzası hakkında en ufak bir fikre sahip olduğunuza emin misiniz?” ve “Pizzanın altı yanmamış, direkt kömür olmuştu. Hem param boşa gitti, hem aç kaldım. Kutusuyla birlikte fotoğrafını çektim. Kömür yığınını paylaşıyorum” yorumlarını yazdı.

‘Dürüst ve ahlaklı olmadığınız’
Ancak çok geçmeden eline, pizza sipariş ettiği restorandan ihtarname ulaştı. İhtarnamede müşterinin, şirketin ticari itibarını zedelediği iddia ediliyor ve ilgili sayfadaki yorumun iki gün içerisinde silinmesi talep ediliyordu. Eğer silinmediği takdirde de yasal yollara başvurulacağı belirtiliyordu. Tüm bu uyarıların yanında da ihtarnamenin içinde müşteriye yönelik, “dürüst ve ahlaklı olmadığınız sabittir” şeklinde bir ifade yer alıyordu.

Yemeksepeti.com müşterinin yanında
Olayın ardından müşteri, kendisine gelen ihtarnamenin fotoğrafını Ekşi Sözlük’te paylaştı. Olay sosyal medyada bir anda büyük infial yaratırken, ilgili restoran “ifade özgürlüğü, sansür ve müşteri memnuniyeti” alt başlıklarında eleştiri oklarının hedefi oldu.
Konunun bir diğer tarafı olan Yemeksepeti.com’un CEO’su Nevzat Aydın, yaptığı açıklamada, “Bu olay özelinde de kullanıcımıza karşı açılabilecek olası bir davada, müşterimizin mağduriyeti söz konusu olursa bunu karşılamayı taahhüt ediyoruz” dedi.

bigPara.com