Obama: Bugün daha iyi bir yerdeyiz

Obama: Bugün daha iyi bir yerdeyiz
Obama: Bugün daha iyi bir yerdeyiz

ABD Başkanı Barack Obama, ekonominin resesyondan çıkacağını, fakat toparlanmanın zaman alacağını ifade etti. FOTOĞRAF: REUTERS

ABD Başkanı Barack Obama, ekonomik önlemlerin sonuçlarının görünmeye başladığını, resesyondan çıkışın mümkün olduğunu belirtti. Obama, Çin'in yeni küresel para birimine ihtiyaç duyulduğu yolundaki görüşünü ise reddetti

WASHINGTON- ABD Başkanı Barack Obama, ekonomik iyileşmeye doğru bir ilerleme olduğunu ve zorluklara rağmen ABD’nin doğru yönde ilerlediğini söyledi. Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen Obama, Amerikan Doları’nı olağanüstü güçlü bir para birimini olarak tanımladı ve Çin’in, dünyanın yeni bir küresel para birimine ihtiyaç duyduğu görüşüne katılmadığını vurguladı. Amerikan yönetiminde iki ayı aşkın bir süreyi geride bırakan Obama,ekonomik gidişat için de, “bu bir sürat teknesi değil. Dönüşleri çabuk yapamayız” diye konuştu. ABD Başkanı Barack Obama, resesyondan çıkışın mümkün olacağını, fakat zaman alacağını sabırlı olunması gerektiğini belirtti. Obama, alınan önlemlerin olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığını ifade ederken, yeni ekonomi stratejisinin yeni istihdam olanakları yaratmak, emlâk piyasasını canlandırmak ve bankaların kredi vermesini sağlamaya odaklandığını belirtti.
Obama, Kongre’nin finansal firmaların denetimiyle ilgili hükümete yetki verilmesi konusunda ikna edilmesinin uzun zaman almayacağını umduğunu da belirtti. ABD hükümetinin bankaların dışındaki finansal kurumlara karşı esnek bir denetim hakkı bulunuyor. Ekonomik krize denetim eksikliği sebep olduğu için ABD yönetimi finansal kurumlara yönelik geniş denetim hakkını elde ederek bir daha kriz şartlarının oluşmaması için gerekli koşulları inşa edilmesine çalışıyor. 

Eşi görülmemiş kriz
Obama, yönetiminin ekonomik durgunluk ve eşi görülmemiş kredi kriziyle mücadelede gerekli adımları atmakta olduğu güvencesi de verdi ve ülkenin bugün artan satışlar ve istikrara kavuşan ev fiyatlarıyla, uzun zamandan beri ilk defa olumlu işaretler gördüğünü söyledi. Buna karşın tam bir iyileşme için daha aylar gerektiğini belirten Obama, sabır gösterilmesini istedi ve “aldığımız kararlar sayesinde bugün daha iyi bir yerdeyiz” diye konuştu.
Obama, yönetiminin hazırladığı vergi ve harcama planlarının başarısının krizle mücadelede önem taşıdığını ve Kongreye sunulan 3.6 trilyon dolarlık bütçe tasarısının muhakkak geçmesi gerektiğini de söyledi. American International Group (AIG) sigorta şirketinin yöneticilerine, 165 milyon dolar prim verilmesini de eleştiren Obama, “bankacılar ve Wall Street yöneticileri vergisini ödeyenlerin kuruşlarıyla kendilerini zenginleştirmenin bağışlanamaz olduğunu anlamalılar. Aşırı primler ve hepimizi riske atan düşüncesiz spekülasyonlar sona ermeli” diye konuştu.
Obama’nın basın toplantısının neredeyse tamamı iç ekonomik sorunların ele alınmasıyla geçti.
Bunun dışında Meksika’daki uyuşturucu şiddetine ilişkin bir soru yöneltilen Obama, şiddetin durması için ne gerekiyorsa yapılacağını kaydetti. İsrail ile Filistin arasında barışın mümkün olup olmadığı sorusuna karşılık ise Obama, bu meselenin, eskiden olduğundan daha kolay olmadığına işaret etti. Obama, dünyanın Amerikan küresel liderliğine bakışının da, yönetiminin attığı olumlu adımlarla iyi yönde değiştiğini savundu.

‘Kamulaştırma gelecek’
Nobel ödüllü iktisatçı ve aynı zamanda New York Times’ın yazarı Paul Krugman ise, ABD hükümetinin mali ve ekonomik krizin derinleşmesiyle büyük bankalara en sonunda el koymak zorunda kalacağını söyledi.
Bloomberg’e demeç veren Krugman, kamulaştırma konusunda,  “En sonunda o noktaya geleceğiz, herkesin borcu garanti altına alır, fakat büyüklere el koyarsınız” diye konuştu.
Krugman, “ABD yönetiminin hafta başında açıkladığı bankalardan toksik borçları satın alma programının ise çok dağınık, iyi tanımlanmamış,” olduğunu belirtti. Krugman, bu plan çerçevesinde bankalarda istenilen sonucun alınabilmesi için varlıkların fiyatlarında yeterince artış sağlanabilmesinin mümkün görünmediğini ifade etti. Nobelli iktisatçı Krugman, ABD ekonomisindeki dengenin bu yılın sonuna kadar sağlanamayacağını belirtti. (Radikal)