Obama: Ekonomi doğru yönde hareket ediyor

Obama: Ekonomi doğru yönde hareket ediyor
Obama: Ekonomi doğru yönde hareket ediyor

Obama, ?Gelecekte zor günler yaşayabiliriz? dedi.

WASHINGTON - ABD Başkanı Baracak Obama, ekonomik büyüme ve istihdam verilerinin, “Ekonominin doğru yönde hareket ettiğini gösterdiğini” söyledi.
Obama, Ticaret Bakanlığı’nın, ekonominin üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,5 oranında büyüdüğü ve hükümetin de toplam 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketinin şimdiye kadar 640 binden fazla kişiye iş yarattığı yönündeki açıklamaların altını çizdi.
Ekonomideki gelişmelerin memnuniyet verici bir işaret olduğunu da vurgulayan Obama, “Tekrar refaha kavuşmadan önce gitmemiz gereken uzun bir yol var ve hiç şüphesiz bu yolda inişler çıkışlar olacak” diye konuştu.
Eylül ayında yüzde 9.8 ile 26 yılın en yüksek seviyesine ulaşan işsizlik oranının yüzde 10’u geçmesini beklediğini ifade eden Obama, “Bugün olumlu haberler olması gelecekte zor günler olmayacağı anlamına gelmiyor. Muhtemelen gelecek günlerde daha fazla istihdam kayıpları göreceğiz” diye konuştu.
Hükümetin son dönem aldığı önlemleri de hatırlatan Obama, “Bu yatırımlar sadece kısa vadede toparlanmamıza yardımcı olmayacak. Bunlar, uzun vadede kalıcı refah için yeni bir zemin yaratılmasına yardım edecek ve sıkı çalışan, orta sınıf Amerikalılara başarılı olma ve ailesini kalkındırma şansı verecek. Yaptığımız yatırımlar ve attığımız adımlar, orta sınıf ailelerin çocuklarını koleje göndermesini ve küresel ekonomide rekabet için gerekli beceri ve eğitimi almasını kolaylaştıracak” dedi. (aa)