Obama, GM'in beceriksiz CEO'sunu kovdurdu

Obama, GM'in beceriksiz CEO'sunu kovdurdu
Obama, GM'in beceriksiz CEO'sunu kovdurdu

Başkan Obama?nın isteği ile görevi bırakan Wagoner?in yerine Henderson geldi. FOTOĞRAF: AFP

General Motors ve Chrysler'e iflas uyarısında bulunan Obama hükümeti, GM'in CEO'su Wagoner'den de istifa etmesini istedi

WASHINGTON- Zor günler geçiren ABD otomotiv devi General Motors’un CEO’su Rick Wagoner Başkan Barack Obama’nın isteği  üzerine istifa etti. Yapılan açıklamada GM’de Wagoner’in yerine Fritz Henderson’ın görev yapacağı duyuruldu. 2000 yılından bu yana  GM’nin başında bulunan Wagoner’in, Obama’nın talebi ve Steve Rattner başkanlığındaki Otomotiv Komisyonu’nun baskıları sonucu görevinden ayrıldığı belirtiliyor. 

İflas uyarısı yaptı
Obama yönetiminin oluşturduğu otomotiv çalışma komisyonu, General Motors ve Chrysler’ın sunduğu yeniden yapılanma planlarını uygun bulmadı ve bu  şirketlere borçlarını azaltmak için iflasla karşılaşabilecekleri uyarısında bulundu. Otomotiv Komisyonu, General Motors’un daha önce aldıkları kredilere ek olarak 16 milyar dolarlık kredi talebini de reddetti ve  yalnızca şirketin gelecek 60 günlük faaliyetlerini karşılayacak kaynak aktarabileceğini belirtti. GM, kendisine tanınan  60 gün içinde ve yeni yönetmiyle, daha kapsamlı yeni bir yapılanma planı hazırlamak zorunda.
Diğer sorunlu otomotiv şirketi Chrysler’a ise, Fiat ile işbirliği anlaşmasını tamamlaması için 30 gün verildi. Bu sürede ilerleme  sağlanamazsa, şirketten devlet desteğinin çekileceği ve bunun da şirketin tasfiyesine yol açabileceği belirtildi. Yetkililer, Chrysler’ın Fiat ile işbirliği anlaşmasını tamamlaması,  durumunda, Hazine’nin şirkete 6 milyar dolar daha  kaynak ayırabileceğini belirtti. 

Üstün çaba gerek
ABD Başkanı Obama, dün yaptığı konuşma da, ABD otomotiv sektörünün kurtuluşu için üstün bir çaba gerektiğini ve iflasın (yeniden yapılandırma) zor durumdaki General Motors ile Chsysler’e yardım için gerekli olabileceğini belirtti. Obama “Otomotiv sektörünün yok olmasına izin veremeyiz” dedi.
Sektörün binlerce kişiye istihdam sağladığını belirten Obama, “Ancak yanlış kararlar vermeye de devam edemeyiz. Otomotiv sektörümüzün vergi mükelleflerinden sürekli gelen parayla ayakta kalmasını sağlayamayız” dedi. Obama, GM ve Chrysler’in kârlılığa dönmek için uygun bir planla gelmemeleri durumunda iflas mekanizmasını da (yeniden yapılandırma) güçlenmek için kullanmalarının gerekebileceğini söyledi. Obama, Rick Wagoner’in GM’dan istifasını şirketin yeni bir vizyona ihtiyacı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Obama, “Amacımız GM’e ihtiyacı olan değişiklikleri yapması için fırsat vermek. Otomotiv sektörünün yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi. (Reuters, afp)