'Obama ile Nitelikli Sanayi Bölgeleri masaya yatırılsın'

'Obama ile Nitelikli Sanayi Bölgeleri masaya yatırılsın'
'Obama ile Nitelikli Sanayi Bölgeleri masaya yatırılsın'

Nakkaş, bu talep ve önerilerle sektörün ABD pazarından daha fazla pay almasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Obama'nın Türkiye ziyareti öncesinde Erdoğan'a gönderdiği mektupta Türk tekstil ve hazır giyim sektörüyle ile igili bir dizi talep ve önerilerini paylaştı

İSTANBUL - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektupta Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün ABD pazarından daha fazla pay alabilmesi için Nitelikli Serbest Bölgeler’in kurulması başta olmak üzere Obama ile görüşülmesini istedikleri bir dizi talep ve önerilerini paylaştı.
TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş, mektupla ilgili yaptığı değerlendirmede ABD Başkanı Obama ile yapılacak görüşmelerin içinde mutlaka Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizin kalkınmasına dönük ekonomik açılımların yer alması gerektiğini ifade etti. Orta doğu barışının ekonomik kalkınmadan geçtiğini anlatan Nakkaş, bu çerçevede doğu ve güneydoğu bölgelerinde nitelikli sanayi bölgelerinin kurulmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. 

Mektupta neler var?

Mektupta şu görüşlere yer verildi: “Türk tekstil ve hazır giyim ihracatı toplam olarak 2004’te 1.7 milyar dolardan, 760 milyon dolar civarına düştü. 2009 yılında tekstil ve hazır giyim toplam ihracatının 400 milyon dolara gerileyeceği öngörülüyor. Bu bağlamda hazır giyim ihracatı 2004’te 1.5 milyar dolardan, 2008 yılında, yüzde 65 gerilemeyle 550 milyon dolara indi. 2009’da hazır giyim ihracatının 300 milyon doların da altına düşeceği endişesi taşınıyor. Amerika’nın sadece hazır giyim ithalatı 2005’te 80 milyar dolar, 2006’da 83 milyar dolar, 2007’de yılında 85 milyar dolar, 2008’te 90 milyar dolardır. Görüldüğü gibi Türkiye’nin 300 milyon dolar ihracatı ABD pazarı için binde bir düzeyinin altında ve ABD’nin çıkar ilişkisi içinde olduğu en büyük tedarikçileri konumunda olan Çin, Endonezya, Vietnam ve Hindistan’ı rahatsız etmeyecek çok küçük bir boyutta.
Yapılacak görüşmelerde; Türk tekstil ve hazır giyim sanayinin Amerikalı alıcılar nezdinde, mümkünse ‘stratejik partner’ olarak kabulünün öngörülmesi, bu iyi niyet adımının ticari ilişki ve faydaya döndürebilmek için öneriler şöyle sıralandı:
* Tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ihracatımızda ürünlere göre değişen yüzde 16 ile yüzde 34 oranında uygulanan , gümrük vergilerinin sıfırlanması, (bu amaçla Serbest Ticaret Anlaşmaları (Free Trade Agreement) veya New Generation Free Trade Agreement enstrümanları hayata geçirilmesi önerilebilir. 
* Türkiye tarafı olarak, ihracatımızı olumsuz etkileyen, özellikle ABD’ye tekstil ve hazır giyim ihracatımızı durma noktasına getiren, maliyet dezavantajına çözüm getirmek amacıyla, istihdam üzerindeki vergilerin, global rekabet düzeyine acilen düşürülmesi veya ötelenmesi, (stopaj dahil tüm peşin vergilerin 2010’a ötelenmesi ve kamu maliyetlerinin 2010 yılı sonuna kadar yüzde 50 indirilmesi hükümetin öncelikle üzerinde durduğu istihdam kayıplarının engellenmesi yönünde çok önemli destekler sağlayabilecektir.) 
* Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde geçmiş yıllarda yapılan görüşmelerde Nitelikli Sanayi Bölgeleri’nin (QIZ), kotasız, vergisiz ihracat olanağı sağlayacak şekilde, kurulması, ilke olarak kabul edilmişti. Ancak bu kapsama tekstil ve hazır giyim dahil edilmemişti. Tekstil ve hazır giyim sektörünü de kapsayan, QIZ’nin tekstili yoğun olduğu doğu illerinde hayata geçirilmesi özellikle Amerika için Irak’ta yaşanan birçok soruna kalıcı ve uzun vadeli çözüm ve huzur getirmesi bakımından, önemli olacağına, çok boyutlu kazan kazan sonuçlarını beraberinde getireceğine inanarak taktirlerinize arz ediyoruz.” (Radikal)