Obama: Uçurumun kenarından döndük

İSTANBUL - ABD yönetimi ve iş çevrelerinden krizde en kötünün geride kaldığına ilişkin yorumlar geliyor. ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin krizde en kötüyü geride bıraktığını kaydetti. Kaliforniya ziyareti sırasında konuşan Obama, artık uçurumun kenarından döndüklerinin söylenebileceğini belirtti. Obama, ekonomide kriz süresince görülmemiş bir dinginlik yaşandığını ifade etti. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner de, ekonominin dengelenmeye başladığını kaydetti. Geithner, güvenin arttığına, finansal sistemin iyileşmeye başladığına ve kredilerdeki sıkıntının azaldığına dikkat çekti.
 Ancak Geithner, tüm bunların yalnızca bir başlangıç olduğunu, durgunluktan çıkmak için önlerinde uzun bir yol olduğunu kaydetti.
General Electric CEO’su Jeffrey Immelt de, krizde en kötünün geride kaldığını belirterek, iş koşullarının son dokuz ay veya bir yıla kıyasla daha güven verici olduğunu kaydetti. Kredi ve sermaye piyasalarının iyileştiğine dikkat çeken Immelt, şirketlerin finansman bulmalarının kolaylaştığını vurguladı. (Radikal)