Obama'dan 600 bin kişiye iş sözü

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, bu yaz 787 milyar dolar tutarındaki ekonomiyi teşvik planıyla, 600 binden fazla kişiye, işini koruma ya da istihdam sağlama taahhüdünde bulundu. Obama yaptığı açıklamada, istihdam yaratmak ve ekonomiyi desteklemek için gelecek birkaç ayda federal harcama hızını artıracağını belirterek, “Düzelme için önümüzde uzun bir yol var, ancak doğru yönde gidiyoruz. Bu ilerleme istikrara kavuşuncaya ve kalıcı oluncaya kadar yol almaya devam edeceğiz. Kesinlikle bu ekonomiyi düzelteceğiz” dedi.
Obama’nın açıkladığı gibi, ABD’de askeri üslerde, 1600 kadar eyalet karayolu ve havaalanlarındaki yüzlerce bakım onarım çalışması ve 135 bin öğretmen, yönetici ve okullardaki yardımcı personel için bütçe ayrılması benzeri birçok teşvik planı halihazırda uygulanmaya devam ediyor.
Obama hükümetinin uygulamaya koyduğu ekonomiyi teşvik planı 150 bin kadar kişinin işini korumasını ya da iş bulmasını sağlarken, resmi rakamlar Kongre’nin teşvik planını onaylamasından bu yana 1,6 milyondan fazla kişinin işini kaybettiğini öne sürdü. ABD Başkanı Obama, yönetimin teşvik planlarının, 3,5 milyon kişinin işini koruması ya da iş sahibi olmasını sağlayacağını açıklamıştı. Federal kurumlar, gelecek aylarda milyarlarca doları bulan projeleri uygulamaya koyacak.
ABD’de işsizlik oranı son 25 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 9,4’te bulunuyor. (Radikal)