Obama'dan bankacılara 'tombul kedi' fırçası

Obama'dan bankacılara 'tombul kedi' fırçası
Obama'dan bankacılara 'tombul kedi' fırçası

Barack Obama, bankacıları kastederek ?Wall Street?te bulunan bazı kişiler yapılanları hâlâ anlayamadı? diye konuştu. FOTOĞRAF: AP

ABD Başkanı Obama, bankacıların yüksek primlerini 'Ben bir avuç tombul kediyi kurtarmak için başkan olmadım' sözleriyle eleştirdi

WASHINGTON- ABD Başkanı Barack Obama, kamu tarafından kurtarılan bankaların yöneticilerinin bu yıl da yüksek prim almak için girişimlerde bulunduğuna yönelik haberlerin artması üzerine yaptığı açıklamada ‘Ben Wall Street’teki bir avuç tombul kediyi (bankacaları) kurtarmak için başkan olmadım’ dedi.
ABD Başkanı Barack Obama CBS televizyonunda yayınlanan söyleşide banka ve mali kuruluş yöneticilerinin hırsı nedeniyle çıkan krizin yarattığı işsizlikle mücadele edildiği bir dönemde ‘Wall Street’teki bazı kişilerin yapılanları anlamadığını’ söyledi.

Yüksek vergilendirme
Krizin patlamasından sonra Bush vea Obama yönetimleri zor durumdaki banka ve şirketleri kurtarmak için 700 milyar dolarlık bir kurtarma paketi oluşturmuştu. Başkan Barack Obama kamu desteği alan kurumlarda uygulanan ve toplumda büyük tepki alan ‘yüksek prim’ uygulamasını engellemek için özel bir görevli tayin etmişti. Ardından da alınan bir kararla yönetici ücretleri yıllık 500 bin dolarla sınırlandırmış ve bu miktarın üzerindeki primlerde yüksek oranlı vergilendirme yapmıştı.
Ancak kamu desteği alan bankaların önemli bölümü bugün itibarıyla parayı Hazine’ye geri ödemiş bulunuyor.  Başkan Obama CBS’deki söyleşisinde bankaların bir bölümünün yöneticilerinin ‘kamunun ücret denetimi’nden çıkıp yüksek prim almak için kendilerini zora sokarak Hazine’ye ödeme yaptıklarını belirterek şunları söyledi:
‘Hâlâ insanların bankalara neden kızgın olduklarını anlayamıyor ve bu duruma şaşırıyorlar.  Siz beyler 10-20 milyon dolar primi cebe atarken, ABD sizin neden olduğunuz en ağır krizden kurtulmaya çalışıyor.
Vergi mükellefinin parasıyla ayakta kalan bankalar, mali kontrollerle ilgili yeni düzenlemelerin yasalaşmasını engellemek için Kongre’de dişleriyle tırnaklarıyla mücadele ediyorlar. ‘ (ap)

Wall Street’e düzen gerekli
ABD Temsilciler Meclisi Wall Street’e çeki düzen verecek ve bankaların daha iyi denetim altına alınmasını sağlayacak düzenlemelerin bulunduğu yasayı kabul etti.
Yeni yasaya göre tüketiciyi bankaların ‘istismarcı’ borç verme uygulamalarından korumak  için bir kurum oluşturulacak, küresel krize neden olan karmaşık türev ürünlerin ticaretine kısıtlamalar getirilecek.
Cumhuriyetçiler ve 27 muhafazakar Demokrat oylamada tasarının aleyhinde oy verdi. Yasayla oluşturulacak Tüketici Mali Koruma Ajansı, yapacağı denetimlerle tüketicinin ödeyemeyeceği kadarbsüyük miktarda mortgage borçlanmasına gitmesini de önleyecek.Zor durumdaki banka ve mali kuruluşların ‘düzenli’ şekilde tasfiyesini  sağlamak için kurulacak fona tüm bankalar mali katkıda bulunacak. Yasada yönetici ücretleri, hedge fonların denetimi ve tüketiciyi korumaya ilişkin düzenlemeler de bulunuyor. Demokratlar bu şekilde piyasaların daha etkin denetleneceğini düşünüyor.