Obama'nın başkan adayı Bernanke

Obama'nın başkan adayı Bernanke
Obama'nın başkan adayı Bernanke

ABD Başkanı Obama (sağda) Fed Başkanı Ben Bernanke?nin dört yıl daha görevde kalmasını istediğini açıkladı. FOTOĞRAF: AFP

ABD Başkanı Obama, Ocak 2010'da görev süresi biten Fed Başkanı Bernanke'yi yeniden aday gösterdi. Bernanke'nin krizdeki aktif rolü nedeniyle seçildiği öne sürülüyor

MASSACHUSETTS-  ABD Başkanı Barack Obama, Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’yi, ikinci bir dört yıllık dönem için Fed başkanlığına aday gösterdi. Barack Obama, yaptığı açıklamada, küresel kriz karşısında ‘soğukkanlı ve bilge’ kişi olarak tanımladığı Bernanke’nin, ikinci bir dönem için de Fed başkanı olmasını istediğini söyledi. ABD ekonomisinin, tamamıyla toparlanmasının henüz çok uzağında olduğunu vurgulayan Obama, Bernanke’nin, gözüpek uygulamaları sonucu küresel finansal krizin ABD ekonomisine zararının sınırlı kaldığını belirtti. 55 yaşındaki Ben Bernanke’nin yeni dönem FED başkanlığını Senato’nun onaylaması gerekiyor.  

Greenspan’den devralmıştı
Fed’de Bernanke’nin ikinci dönem görev süresi, şubat ayından itibaren başlayacak. Bernanke, ABD’nin bir önceki başkanı George W. Bush tarafından, 2005 yılında Fed Başkanı olarak atanmış ve görevine 2006 şubat ayında başlamıştı. Bernanke, Fed Başkanı olarak 1987 ile 2006 yılları arasında görev yapan Alan Greenspan’den sonra görevi devralmıştı.

Bunalımı engelledi
Bernanke, ABD’de ve dünya genelinde 1929 krizden sonra yaşanan en ağır ekonomik kriz döneminde piyasaların dengelenmesi ve ekonomik faaliyetlerin harekete geçebilmesi için öncü rol oynadı.  Bernanke’nin, finansal sistemi yeniden inşa çabaları ABD ekonomisinin durgunluk sürecinden çıkıp bunalıma girme sürecini engelledi. Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm Emanuel, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, Bernanke’nin ekonomiyi bunalımın kıyısından çekip aldığını belirtti. Ekonomik Bunalım, bir ekonominin yüzde 10’un üzerinde daralması veya üç yılı aşan küçülme süreci olarak tanımlanıyor.

Muhalif sesler gelebilir
Bernanke’nin aday gösterilmesine ilişkin Kongre’den bazı muhalif seslerinlerin gelebileceği belirtiliyor. Bernanke, Bush döneminde Ekonomi Danışmanlar Konseyi Başkanlığı yaptı. Ben Bernanke, akademik kariyer yaptığı dönemde 1929 Ekonomik Bunalımını araştırmış olduğ için ABD’de bu konuya en hakim isimler arasında gösteriliyor. 2002 yılında Fed yönetim kurulundaki görevine başlamadan, Princeton Üniversitesinde profesör olarak çalışıyordu. (afp)