Obama'ya göre büyüme işsizliği yenemiyor

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, ekonomik büyümenin yeniden başlayacağını, ancak işsizliğin sorun olduğunu söyledi. Obama, CNN Televizyonunda yayınlanan demecinde, durgunluğun resmen bitip bitmediğini Merkez Bankası Başkanının açıklayacağını belirtirken, ekonomik büyüme işaretlerinin bulunduğunu kaydetti. İşsizliğin daha da kötüleşebileceğini belirten Obama, gelecek yıla kadar yeterli istihdam imkanı yaratılamayacağını da söyledi.
Öte yandan ABD’de bu yıl kapanan banka sayısı 94’ü buldu. Bankacılık sektörünü kontrol eden Federal Mevduat Sigorta Fonu’nun (FDIC), ‘Irwin Union Bank & Trust’ ve ‘Irwin Union Bank’ı kapatmasıyla, ülkede bu yıl kapanan banka sayısı 94’e çıktı. İki bankanın kapatılmasının FDIC’e maliyeti muhtemelen 850 milyon dolar olacak. Kentucky eyaleti merkezli Irwin Union Bank ve Indiana eyaleti merkezli Irwin Union Bank & Trust’daki mevduatlar, rakip First Financial Bank’a devredilecek.
Küresel krizden en fazla olumsuz etkilenen Kuzey Amerikalıların geçen yıl 8 trilyon dolardan fazla kaybettiği hesaplandı. Boston Danışmanlık Grubu’nun “Küresel Refah 2009” raporuna göre 2001 yılından bu yana artışını sürdüren küresel refah, küresel kriz nedeniyle geçen yıl yüzde 11.7 gerileyerek 104.7 trilyon dolardan 92.4 trilyon dolara indi. Geçen yıl en büyük refah kaybı yüzde 21.8’le Kuzey Amerika’da kaydedildi. Bölgede 2007 sonunda 37,4 trilyon dolar olan fonlar toplamı, 2008 sonunda 8.1 trilyon dolar eriyerek 29.3 trilyon dolara geriledi. Bu dönemde Avrupa’daki toplam refah ise sadece yüzde 5.8 kayıpla 34.7 trilyon dolardan 32.7 trilyon dolara indi. Böylece Avrupa uzun bir aranın ardından Kuzey Amerika’yı geride bırakarak dünyanın en zengin kıtası unvanını geri aldı.
Geçen yıl Japonya’nın refah miktarı yüzde 7.8 azalarak 13.5 trilyon dolara, bu ülke hariç Asya-Pasifik bölgesinin refah miktarı yüzde 6.2 azalarak 11.5 trilyon dolara indi. (aa)