Obezlere uçak daha pahalı olsun!

Obezlere uçak daha pahalı olsun!
Obezlere uçak daha pahalı olsun!
İrlanda havayolu şirketi Ryanair'in yeni kaynak yaratılması için hazırladığı anketine katılanlar şişman yolculardan daha fazla vergi alınmasını istedi

 

DUBLİN - Yolcu uçaklarında tuvaletleri paralı yapmayı planlayan İrlanda havayolu şirketi Ryanair, şimdi de şişman yolculardan vergi almayı düşünüyor.


Düşük fiyatlı bilet satan havayolu şirketinin internet sitesinden bildirildiğine göre, yeni kaynak yaratılması konusunda yapılan bir ankete katılan 100 bin kişinin yüzde 40’ından fazlası, yolcuların vücut kütle endeksi üzerinden vergi alınmasından yana olduğunu bildirdi.

İrlanda’da yayınlanan The Independent gazetesinin haberinde de, havayolu şirketinin aşırı kilolu yolculardan daha konforlu yolculuk etmeleri amacıyla ikinci bir koltuğun parasını isteyebileceği belirtildi.

ABD’de de bazı havayolu şirketleri bir süredir aşırı kilolu yolcularından bunu istiyor veya onları ekonomi sınıfı yerine daha geniş koltukların bulunduğu birinci mevkiden (iş sınıfı) bilet almaya zorluyor.

Ryanair’in anketine katılanların ayrıca yüzde 20’si de sigara odasına dönüştürülen tuvaletlerde, 3 avro karşılığında bir sigara tüttürülmesine olanak verilebileceğini belirtti. Ankette, yüzde 18’i tuvalet kağıdı kullanan yolculara bunun fatura edilmesini, yüzde 14’ü internete girişin paralı olmasını ve yüzde 8’i de uçağa kendi yiyeceğini getirene 2 avro vergi şartı konulmasını önerdi.

Giderlerini yıl sonuna dek azami düşürmeyi amaçlayan Ryanair, araştırmasının kesin sonuçlarını henüz açıklamadı.

bigPara.com