'Oda'da değişim yüzde 20

AKP'nin yakından izlediği oda seçimlerinin Ankara ayağında Sanayi Odası'nda Çağlayan, Ticaret Odası'nda ise Aygün yine başkan. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da delege seçildi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yönetiminin seçileceği mayıs ayındaki genel kurulunu etkileyecek oda ve borsa yönetimlerine seçimler yapılıyor. AKP'nin büyük ilgi gösterdiği seçimlerde Ankara'da üç odada da yönetim değişmezken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO seçiminde genel kurul delegesi seçilerek, TOBB başkan adaylığını garantiledi ancak adaylık için 'henüz erken' dedi. TOBB Başkanı oda seçimlerinin üçte bir oranında tamamlandığını, yönetimlerde yüzde 20 değişim olduğunu söyledi.
Yenilenen TOBB yasasına göre ilk seçimler oda ve borsalarda gerçekleşiyor. Fuat Miras'ın başkanlığı ardından görevi üstlenen Rifat Hisarcıklıoğlu yönetimindeki TOBB, yeni dönemde de 'fire vermek' istemiyor. Ancak, bazı oda ve borsa yönetimlerinde AKP'ye yakın isimler yer bulma arayışını sürdürüyor.
AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, kulis çalışmalarına rağmen Ümit Özgümüş, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçildi.
Kayseri Sanayi Odası'nda meslek komiteleri ile oda meclisi üyelikleri seçiminde ise AKP'nin desteklediği başkan adayı, Anadolu Finans Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak'ın grubu, 26 meslek komitesinden 19'unu aldı. On üç yıldır oda başkanlığını yürüten Mustafa Çapar, "Sanayicimiz tercihini Boydak grubundan yana yaptı, saygılıyız" dedi.
Ankara'da dün sanayi, ticaret ve ticaret borsası odalarının seçimleri yapıldı. Üç odada da mevcut yönetime alternatif listeler çıkmadı.
Ankara Sanayi Odası'nda, Zafer Çağlayan başkanlığında oda yönetimine Teoman Akış, Ahmet Kaya, Şerafettin Ceceli, Hasan Erdoğan, Uğur Yavuz, Necati Ünal, Rıza Dilber, Yılmaz Kayaaslan, İsmail Gökdoğan, Serhat Çeçen, Bahattin Ünal, Seyit Ardıç, Tekin İpek seçildi. ATO'da ise yönetime Sinan Aygün, Salih Bezci, Ali Gökşin, Vecdet Fehmi Şendil, Alaattin Doğan, Mustafa Deryal, Yaşar Kunar, Üner Karabıyık, Mehmet Aypek, Mehmet Kurnaz ve Atilla İmirlioğlu seçildi. Ankara Ticaret Borsası'nda ise yönetimde Faik Yavuz, Yavuz Yıldız, Şahin Kaya, İsmail Bayrak, Kemal Coşkun, Kerim Özgün ve Hacı Güder yer aldı.
Seçime katılan 65 üyeden 64'ünün oyunu alan Zafer Çağlayan, oda ve borsaların kendilerine yakışan bir seçim süreci gerçekleştirdiğini söyledi. ASO Yönetim Kurulu'nda üyelerin yüzde 70 oranında yenilendiğine işaret eden Çağlayan, "Meclis'ten aldığımız güç ile proaktif bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz. Çıtayı daha da yükseklere çıkarmak için uğraşacağız" dedi. Çağlayan, TOBB Başkanlığı'na adaylığıyla ilgili de "Şimdi ASO'yu konuşuyoruz" dedi.
ATO Başkanı Aygün, "Gördüğünüz gibi siyasi müdahale yapılması gereken bir oda varsa, oda bu oda idi. Bu odaya kesinlikle hiçbir siyaset adına müdahalede bulunulmamıştır" dedi. ATO meclisinde yaş ortalamasının 57'den 42'ye indiğini belirten Aygün, üniversite mezunlarının da yüzde 43'ten yüzde 52'ye yükseldiğini söyledi.
Gözler İstanbul'da
Bu arada, İstanbul Ticaret Odası üyeleri, 9 Mart'taki seçim için sandığa giderek Başkan Mehmet Yıldırım ile AKP kurucularından tekstilci İbrahim Çağlar arasında seçim yapacak. İstanbul'a özel önem veren AKP, dokuz milletvekilini, Tüm Otobüsçüler ve İşletmeciler Federasyonu tarafından bugün İstanbul'daki toplantıya gönderdi.

'Başkanlık için henüz erken'
ATO üyesi olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO'da oy kullandı. TOBB Genel Kurulu'nda yeniden başkanlığa aday olabilmesi için ATO'dan genel kurul delegesi seçilmesi gereken Hisarcıklıoğlu 161 oyun 159'unu alarak TOBB delegesi olmaya hak kazandı.
TOBB Başkanlığı'na yeniden aday olup almayacağı sorusuna, "Şu anda başkanlık için çok erken" yanıtını verdi. Odaların üçte birinde seçimlerin tamamlandığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, katılımın yüksek olduğunu, 4-5 kat daha fazla oy kullanıldığını belirtti ve bunun kendileri açısından sevindirici olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, katılımın yüksekliğinin odalar ile TOBB'un cazibe merkezi olmaya devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Türkiye geneline bakıldığında yönetim kurulu başkanlıkları seçimlerinin üçte bir oranında tamamlandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu seçimlerin yüzde 20'sinin değişimle sonuçlandığını belirtti.