'Öde-Geç'te Avrupa'yı geçtik

Düşük bedelli harcamalar için sunulan ve 'Öde-Geç' özelliğine sahip MasterCard PayPass, Amerika ve Asya Pasifik bölgesinden sonra Avrupa'da ilk kez Türkiye'de uygulanmaya başladı.

İSTANBUL - Düşük bedelli harcamalar için sunulan ve 'Öde-Geç' özelliğine sahip MasterCard PayPass, Amerika ve Asya Pasifik bölgesinden sonra Avrupa'da ilk kez Türkiye'de uygulanmaya başladı.
MasterCard'ın yeni ürünü, Garanti Bankası'nın Bonus Trink kartıyla devreye girdi. İlk etapta 30 YTL'nin altındaki ödemeler için kullanılacak MasterCard PayPass ile artık çip, POS cihazı veya satış belgesine imza tarihe karışıyor. Müşteri, kartı cihaza en fazla 4 cm uzaktan göstererek ödemesini yapabiliyor. Garanti Bankası'nın 100 bin dolarlık maliyetle pilot uygulamasına başladığı PayPass, Türkiye'de ilk olarak Burger King, Cine Bonus sinemaları ve Starbucks'lardaki 400 noktada kullanılabilecek. PayPass'ı ilk olarak 25 bin kişinin alması hedefleniyor. 30 YTL'nin üzerindeki harcamalarda ise Garanti Bonus Trink, POS cihazından geçirilerek kredi kartı gibi kullanılabiliyor.
'Güvenlik konusunda içim rahat'
Garanti Bonus Trink'in tanıtım toplantısında konuşan Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, uygulamanın eylül-ekim ayından sonra daha kapsamlı hale gelecegini belirterek, "Pilot uygulamaya bakarak limiti 20 YTL'nin altına çekebiliriz veya 35 YTL'nin üzerine çıkarabiliriz" dedi.
2007'de Maestro kartın da PayPass olacağını söyleyen Sezgin şöyle konuştu: PayPass'ı İETT, İDO gibi ulaşım alanlarına da sokmak istiyoruz. Bunun için görüşmeler yapacağız. Sistem için 5-6 ay güvenlik testleri yaptık. Güvenlik konusunda içimiz çok rahat." Sezgin sistemin bir süre sonra diğer bankalar tarafından da sunulabileceğini belirtti.
Türkiye'den sonra sıra İngiltere'de
MasterCard Chip Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arne Pache kullanıma ilişkin şu bilgileri verdi: "Kartın okunma işlemi yarım saniyeden kısa sürüyor. Güvenlikte bugüne kadar çok büyük açıklarla karşılaşmadık. Ürünümüzü Avrupa'da ilk kez Türkiye'de pazara sunmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz." Pache, sistemin Avrupa'da Türkiye'den kısa süre sonra İngiltere'de de kullanılacağını açıkladı.
MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece ise Türkiye'de yakın gelecekte PayPass'in çipinin bir anahtarlığa, cep telefonuna ya da bir saate entegre edilebileceğini açıkladı.