ODTÜ'nün YENİ 'PATRONLARI' belli oldu

ODTÜ'nün YENİ 'PATRONLARI' belli oldu
ODTÜ'nün YENİ 'PATRONLARI' belli oldu
'Kafası çalışan' gençler iş arayan değil; iş yaratan 'adam' oldular:

ODTÜ Teknoparkı tarafından üniversite öğrencilerini yenilikçi ürün ve teknolojileri geliştirmeye teşvik amacıyla düzenlenen “Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması”nda dereceye giren proje sahiplerine ödülleri törenle verildi.

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda ve T.C.Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Telekom ve OSTİM Yönetimi'nin desteğiyle düzenlenen bu yılki yarışmada, 9 proje finale kaldı.

400 online kayıt arasından finale kalan proje ekipleri, 75 bin TL'lik Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü'nü, 50 bin TL'lik Savunma Sanayisi Müsteşarlığı Özel Ödülü, 50 bin TL'lik Türk Telekom Özel Ödülü ve 25 bin TL'lik OSTİM Sanayi Kategorisi Özel Ödüllerini aldı.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmanın genç ve iyi yetişmiş bireyleri “iş arayanlar” olmaktan çıkarıp iş dünyasına “girişimciler” olarak katılmalarını teşvik etmek olduğunu ifade etti.

Türkiye 'nin inovasyon alanında uluslararası ülke sıralamalarında pek çok kategoride geride bulunduğuna işaret eden Acar, ODTÜ'nün Türkiye'nin sıralamalarda üstlere çıkması konusunda üzerine düşen gayreti gösterdiğini söyledi.
Yarışmasının sponsor kuruluşlarından OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da OSTİM'de yaklaşık 5 bin işletmecinin faaliyet gösterdiğini anlattı.

Bunların çoğunun geleneksel işletme ve girişimcilerden oluştuğunu vurgulayan Aydın, bu nedenle eğitim almış bireylerin girişimci olmasının önemli olduğunu söyledi. Yeni fikirlere yeni işlere açık bir bölge olduklarını ifade eden Aydın, Ar-Ge'ye verdikleri önem dolayısıyla yarışmayı desteklerini belirtti.

Türk Telekom A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Celaleddin Dinçer de yarışmayı yürekten desteklerini ifade etti.

Hükümetin Ar-Ge destekleri konusunda son yıllarda önemli adımlar attığını, ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Dinçer, “Bu iklime üniversite, kamu kuruluşları ve işletmeler katkı vermeli” diye konuştu.

Türk Telekom'un İstanbul Teknik Üniversitesi ile ODTÜ Teknoparklarında Ar-Ge merkezi açacaklarını da bildiren Dinçer, şirketlerinin Ar-Ge'ye yaptığı yatırımların sonuçlarını birkaç yılda göreceklerini söyledi.

Yarışmanın ana sponsoru Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Celal Şardan da vakıflarının bir hayalin ürünü olduğunu belirterek, “Hayaller teşvik edilmeli, yaratıcı fikirler iş dünyasıyla buluşmalı ve patentle korumaya alınmalıdır” dedi.

Şardan, salonda bulunan öğrencilere de “Hayal etmekten vazgeçmeyin, düşünmekten yorulmayın” tavsiyesinde bulundu.

-“EN İYİ BEYİNLER DE GİRİŞİMCİ OLSUN”-

Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar da yarışmanın final törenine 6. kez katıldığını belirtti ve yarışmanın geldiği seviyenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu yılki yarışmaya 187 ekibin katıldığını ifade eden Bayar, “Her ekipte 4-5 kişi olduğunu düşünürsek, sanıyorum bu yarışmayla bin kişiye teknolojik girişimcilik virüsünü bulaştırdık” dedi.

Batı ülkelerinde gençlerin mühendisliğe duydukları hevesin azaldığını dile getiren Bayar, “Batıda artık gençler mühendis olmak istemiyor. Türkiye'de ise hala en iyi beyinlerimizi mühendis yapıyoruz. Bu nedenle onlardan sadece kendi maaşlarını kazanmalarını bekleyemeyiz. Bu büyük bir israf olur. Bizim neslimiz bu kadarını başarabildi, ama gelen neslin, yüz kişiye, bin kişiye, on bin kişiye istihdam yaratabilmesini beklememiz lazım” diye konuştu.
“ODTÜ, ülkenin beyin kapasitesini sanayiye en çok yaklaştıran üniversite oldu” diyen Bayar, bu nedenle üniversitenin her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından yarışmayı destekleyen firma ve şahıslara plaket verildi.

-İŞTE YENİ PATRONLAR-

Yarışmada “Kurup” grubu, Elginkan Vakfı teknoloji ödülünü “El parmak ve tarak kemiği kırıklarının düzeltilmesinde Kirschner Teliyle yapılan operasyonların otomasyonunu gerçekleştirmeyi” sağlayan projeleriyle kazandı. Grup üyeleri, 75 bin TL'lik ödülün sahibi oldu. Aynı grup, “Akustik sinyalleri kullanılarak hedef tespiti ve takibi yapabilen bir güvenlik sistemi geliştirmeyi” öngören projeleri ile de SSM'nin 50 bin TL'lik ödülünü de aldı.

OSTİM özel ödülüne ise “Diffuse” grubunun “Dünyanın var olan en hafif malzemesi olan Aerojeli yenilikçi yöntemlerle üretmeyi ve dünyada henüz yaygın olarak kullanılamayan bu faydalı malzemenin kullanımını sağlamayı” hedefleyen projeleri layık görüldü. Grup, 25 bin TL ile ödüllendirildi.

Türk Telekom özel ödülünü ise “Hormenetech” grubunun “Aynı kodlarla farklı oyun platformlarında oyun geliştirmeye imkan sağlayan bir yazılım” projesi kazandı. Grup üyeleri, 50 bin TL ile ödüllendirildi.

Yarışmayı kazananlar, maddi ödüllerin yanı sıra ODTÜ Teknokent'te ücretsiz 3 yıl süreyle “şirket” olarak faaliyet gösterebilecek ve tüm danışmanlık desteklerinden faydalanabilecek. (aa)

bigPara.com