Ödülü 'müzakereler' oldu

Mercedes Benz Türk (MBT) Direktörler Kurulu Başkanı Dr. Till Becker, görevini Jürgen Ziegler'e devrederek DaimlerChrysler AG Kuzeydoğu Asya'dan sorumlu başkan yardımcısı olarak atandığı...

İSTANBUL - Mercedes Benz Türk (MBT) Direktörler Kurulu Başkanı Dr. Till Becker, görevini Jürgen Ziegler'e devrederek DaimlerChrysler AG Kuzeydoğu Asya'dan sorumlu başkan yardımcısı olarak atandığı Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitmeden önce "Türkiye'den ayrılırken, aldığım en büyük hediye AB ile müzakerelerin başlamasıdır" açıklamasını yaptı.
Türk dostu olarak bilinen ve yaptığı konuşmalara 'Biz Türkler' diyerek başlayan Becker, müzakerelerin başlaması için gösterilen çabaların olumlu sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: "Hükümetin kararlılığı ve Türkiye'nin her geçen gün daha da anlaşılan önemi müzakerelerin başlatılması kararında etkili oldu. Bu, ben ve benim gibi müzakerelerin başlatılması için çaba sarf eden ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki dostları nezdinde Türkiye lobisi yapanları sevindirdi. Ben de bu kişilerdenim. Türkiye'ye inandığım ve güvendiğim için her düzeyde mücadele ettim. Bu, Türkiye'den ayrılıp yeni görev yerim olan Çin'e giderken aldığım en büyük hediyedir."
Dr. Becker'e Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı ülkesinin Federal Liyakat Nişanı da verilecek. Türkiye'de 5 yıl 10 ay görev yapan ve Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizini de yaşayan Becker'in çeşitli konulardaki görüşleri ise şöyle:
'Burada ne işim var?'
"Türkiye'ye 2000 yılının ocak ayında geldim. Hava soğuk ve kapalıydı. Havalanında beklemek zorunda kaldım çünkü şoförüm Adnan (ki dünyanın en işi şoförüdür) hayatında ilk ve son kez geç kalmıştı. Aman Allahım ne işim var benim burada, neden Türkiye'ye geldim ben diye düşündüm o an. Ancak daha sonra hoşuma gitti. 2000 yılı çok iyiydi. Ekonomi hızla büyüyordu. Üretimimiz ve satışlarımız patlamıştı. Türkiye'de işler kolay diye keyiflenmeye başlamıştım. Ancak kısa bir süre sonra Türkiye'de işlerin hiç de kolay olmadığını anlayacaktım."
Kendi maaşını düşürdü
"Ardından 2001 krizi patladı. Türkiye'nin en büyük ekonomik kriziydi. (Dr. Becker daha sonraki yıllarda kendisiyle yapılan bir ropörtajda 2000 krizini yapısal olduğu ve Türkiye için bir kalk borusu görevini yaptığı için iyi bir kriz olarak nitelendirmişti). Üretimimiz de, satışlarımız da dibe oturmuştu. Ağustosta bir karar verdim. Mercedes Benz Türk'teki en üst düzey yöneticilerin ücretlerini kenhdim dahil yüzde 20, daha alt kademedeki yöneticilerin ücretlerini ise yüzde 15 düşürdüm. Ağustostu ve herkes tatildeydi. Almanya'ya bilgi verdim. Dediler ki olmaz, sözleşmelere aykırı. Dedim ki yaparım ve yaptım. Daha sonra ekonomi toparlandı. Bunda Kemal Derviş'in politikalarının katkısını da söylemek lazım.
Türkiye'de hayatımın en iyi altı yılını geçirdim. Mercedes Benz Türk'teki başarımızı yöneticilere, işçilerimize ve ayrıca işyerinde örgütlü sendikamıza borçluyuz."
Türkiye'de öğrendikleri
"Bu güzel ülkede üç önemli konuyu öğrendim. Birincisi misafirperverliğin önemi. İkincisi her şeyin sıkı sıkıya yazılı kurallara bağlı olmadığı. Üçüncüsü ise girişimcilik ruhu. Girişimcilikte kimse Türkiye ile baş edemez. Çok önemli bu özellik nedeniyle her şeyi başarabilirsiniz."
En renkli başkan
DaimlerChrysler'in sorun yaşadığı en önemli bölge olan Kuzeydoğu Asya'ya tayini çıkan Dr. Till Becker, çalışma arkadaşlarına göre Mercedes- Benz Türk'ün bugüne kadar gelmiş geçmiş en renkli başkanı. İşyerinde sürekli rekabet ortamı yarattığını belirten Becker, 'zor işleri seven yönetici' olarak da tanınır. Becker'in bu özelliği biraz da espirili bir şekilde şu örnekle dile getiriliyor: "Evinde direktörler kurulu üyelerine yılda iki kez toplantılarda yemekleri Dr. Becker yapar. Üstelik en zor yemekleri seçer."