OECD dalgalanmayı önceden bildi

Türkiye'de piyasalarda yaşanan son gelişmeler öncesinde kaleme alınan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Ekonomik Genel Görünüm Raporu basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

PARİS - Türkiye'de piyasalarda yaşanan son gelişmeler öncesinde kaleme alınan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Ekonomik Genel Görünüm Raporu basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.
4 Mayıs 2006 tarihinde tamamlanan raporda; Türkiye'de kısa zamanda olabilecek riskler net ifadelerle yer alıyor. Kamu açığının daha da azalacağı beklentisinin yer aldığı raporda, cari açığın ise tarihsel olarak en yüksek seviyesinde kalmasının muhtemel olduğu bildirildi.
Bankalara dikkat uyarısı
YTL'de her iki yönde olabilecek oynamaların risk taşıdığı vurgulanan OECD raporunda, güvenin devam etmesi koşuluyla iç ve dış kaynakların, ciddi şirketlere finansman sağlamayı sürdüreceği ifade edildi. OECD, finans piyasalarının Türk ekonomisine olan güvenini yitirmesi durumunda, YTL'de şiddetli bir değer kaybı yaşanabileceği, bunun da faiz oranlarını yükseltebileceği uyarısında bulundu.
Raporda, sermaye piyasası yetkililerinden döviz kurlarındaki önemli oynamalara ve bunların neden olabileceği tehlikelere karşı bankacılık sistemini gözetim altında tutmaları istendi.
'İşsizlik yüksek kalacak'
İşsizliğin de yüksek kalmayı sürdüreceği belirtilen raporda, "2006'nın ilk dört ayındaki TÜFE hedef rakamın üst sınırına yakın çıktı ve bu baskı daha önceden tahmin edilenden daha uzun sürebilir" denilirken, enerji fiyatlarındaki ayarlamaların bundaki payının büyük olduğu vurgulandı. OECD'nin Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahmini ise 2006 ve 2007 için yüzde 6.
Sosyal güvenlik açığı risk
Raporda, Türkiye'de geçen yıl ekonomik büyümenin güçlü olmasına karşın, dış ticaret açığının çoğaldığı, işe yerleştirmenin artmasına rağmen işsizliğin büyüdüğünün altı çizildi.
Ayrıca, yeni Sosyal Güvenlik Kanunu'na rağmen, sosyal güvenlik açığının 2006 yılının ilk çeyreğinde (ocak-şubat-mart) öngörülen hedefi aşması ise bir mali risk olarak ifade edildi.
Yetkililerin makro ve mikro düzeyde ekonomik reformların devamı konusunda tam taahhütlere uyulacağı konusunda kararlı oldukları vurgulanırken, iç ve dış güvenin güçlendirilmesinin, öngörülenin üzerinde ekonomik büyüme ile istihdam artışına öncülük edebileceği ifade edildi.
'Türkiye daha hazırlıklı'
Özel sektördeki güçlü ekonomik aktivitelerin ekonomiyi büyütmeye devam ettiğini bildiren OECD, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için iç ve dış güvenin sağlanması gerektiği vurguladı. Raporda özetle şöyle denildi: "Politikalar, makro ekonomik politika kurumların kredebilitesini, yapılabilecek düzenleyici çerçevenin olabilecek mali risklerle başa çıkmasının sağlanması gerekir. Şirketlerin rekabet gücünün geliştirilmesi için mikro ekonomik reform programları nı hızlandırın."
Öte yandan OECD başekonomisti Jean-Philippe Cotis, Türkiye'nin uluslararası ekonomik krizlere karşı eskiye oranla çok daha iyi hazırlıklı olduğunu söyledi. Cotis, dün düzenlediği basın toplantısında, OECD'ye üye ülkelerdeki ekonomik duruma ilişkin dün yayımlanan raporlar konusunda bilgi verdi. Cotis, 'Uluslararası mali ve finans dünyasında yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'yi nasıl etkileyeceği' sorusuna verdiği yanıtta, "Yapılan köklü reformlarla Türkiye bir uluslararası krizi karşılama konusunda daha iyi ve güçlü pozisyonda bulunuyor. Bu nedenle endişelenmemek gerekir"' dedi.
Türkiye'nin önemli makro ekonomik yapısal reformlar gerçekleştirdiğini de ifade eden Cotis, ''Türkiye yapısal reformların gerçekleştirilmesi ve istikrar yolunda önemli bir yol aldı'' ifadesini kullandı. (aa, Reuters)