OECD, dört ülkeyi kara listeden çıkardı

OECD, dört ülkeyi kara listeden çıkardı
OECD, dört ülkeyi kara listeden çıkardı

OECDGenel Sekreteri Gurria, ?Bu ülkelerin tam taahhütte bulunması çok önemli? dedi.

PARİS - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Başkanı Angel Gurria, Filipinler, Uruguay, Kosta Rika ve Malezya’nın uluslararası yetkililerle işbirliği yapmayı kabul etmelerinden sonra OECD’nin kara listesinden çıkarıldıklarını söyledi.
Gurria, “Bu dört ülkenin OECD standartlarına göre bilgi değişimine uyacağı konusunda tam bir taahhütte bulunduğunu söylemekten memnunum. Bu önemli bir gelişme” dedi. Kara listeden çıkarılan Filipinler, Uruguay, Kosta Rika ve Malezya, şimdi İsviçre ve Liechtenstein gibi ülkelerin de bulunduğu gri listeye dahil olacak. G-20 liderleri geçen hafta Londra’daki G-20 zirvesinde OECD’nin listesini temel alarak vergi cenneti olarak bilinen ülkelere karşı yaptırım uygulanmasını kararlaştırmıştı.
Vergi cennetlerindeki bankacılık sırlarının ekonomik krizin kötüleşmesine katkıda bulunduğu düşüncesindeki G-20 liderleri, ‘vergi cennetleri dahil, işbirliği göstermeyen ülkelere karşı hareket geçilmesi’ konusunda anlaşmıştı. OECD, vergi cennetlerini ‘kara’, ‘gri’ ve ‘beyaz’ olmak üzere üç listede toplayarak, hangi ülkelerin işbirliğine açık hangilerinin kapalı olduğunu açıklamıştı.

Gri listede kimler var?

OECD’nin, gri listesinde ise aralarında Lüksemburg, İsviçre, Avusturya, Belçika, Singapur, Şili, Cayman Adaları, Liechtenstein ve Monako’nun bulunduğu 38 ülke yer alıyor. Bu ülkeler, “OECD kurallarına uymayı taahhüt etmekle birlikte henüz bu düzenlemeleri somut olarak hayata geçirmemiş ülkeler” olarak ifade ediliyor. Bu ülkeler kendi arasında vergi cenneti olanlar ve diğer finans merkezleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hong Kong ve Makau’nın arasında bulunduğu beyaz liste ise uluslararası vergi kurallarını uygulayan 40 ülkeyi kapsıyor. Uruguay, yanlışlıkla OECD’nin kara listesine alındığı belirterek, bu durumu protesto etmiş, Filipinler ve Malezya, kara listeden çıkmak için OECD ile görüştüğünü bildirmişti. (apf, aa)