OECD G-20'yi uyardı: Korumacılığa izin vermeyin

OECD G-20'yi uyardı: Korumacılığa izin vermeyin
OECD G-20'yi uyardı: Korumacılığa izin vermeyin
OECD ve UNCTAD, 11-12 Kasım'da Seul'de yapılacak G20 zirvesi öncesinde ekonomide artan gerilimin korumacılığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurrie ise zirve öncesi açıklamasında "Döviz kuruna müdahale aynı şekilde karşı müdahaleleri harekete geçirebilir ve yeni korumacı karşılıkları tetikleyebilir. G20 ülkeleri bulundukları korumacılık-karşıtı taahhüdün ruhuna olduğu kadar bu yöndeki belgelere de saygı duymalı. Önümüzdeki ay ve yıllarda uluslararası yatırımların açık tutulması güçlü ve sürdürülebilir bir toparlanma için anahtar olacak" dedi. 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), 11-12 Kasım'da Seul'de düzenlenecek olan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da katılacağı G20 zirvesi öncesinde bir rapor hazırladı. Raporda G20 liderlerinin, yatırımları yavaşlatabilecek ya da korumacılık sarmalına doğru bozulmaya yol açabilecek cari işlem dengesizliklerinin oluşturabileceği gerilim riskine karşı tetikte kalmaları gerektiği belirtildi.

KORUMACILIK MEŞRU DEĞİL
Raporda Mayıs ve Ekim ayları arasında hükümetler tarafından alınan yeni yatırım önlemlerin, yatırım akışını cesaretlendirilmesi ve kolaylaştırılmasını hedeflediği kaydedilirken "Ancak kimi ülkeler son dönemlerde sermaye kontrolü ve dış döviz kuru çalkantısıyla sermaye akışlarına karşı tampon nitelikte düzenlemeler getirdiler. Bu tip önlemler sıra dışı koşullar altında meşru amaçlara hizmet etse bile, uluslararası piyasaların milli sınırlar boyunca parçalanmasına yol açabilir ve yeri geldiğinde çıkışları güçleştirebilir" denildi.
 
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ise rapora ilişkin açıklamasında döviz kuru müdahalesinin makroekonomik yönetim için başvurulması gereken "en kullanışlı araç olmadığını" belirtirken, "Döviz kuruna müdahale aynı şekilde karşı müdahaleleri harekete geçirebilir ve yeni korumacı karşılıkları tetikleyebilir. G20 ülkeleri bulundukları korumacılık-karşıtı taahhüdün ruhuna olduğu kadar bu yöndeki belgelere de saygı duymalı. Önümüzdeki ay ve yıllarda uluslararası yatırımların açık tutulması güçlü ve sürdürülebilir bir toparlanma için anahtar olacak" dedi.

HAZIRDA BEKLEYİN
Raporda para piyasalarında ek müdahalelerin daha açık yönetilmesi yanında, hükümetlerin acil durum planlarından hızlı ve ihtiyatlı bir şekilde çıkmak zorunda oldukları da belirtildi. Çıkış stratejilerinin saydam ve hesap verilebilir şekilde gerçekleşmesi gerektiği belirtilirken "12 G20 ülkesi finansal sektör için acil programlar uygulasa bile, Hindistan şu ana kadar bunlardan tamamen çıkan ve burada ilgili varlık ya da hükümet garantisi bulundurmayan tek ülke" denildi. Raporda hükümetlere gelecekte şu iki temel tehlike konusunda "alarmda kalmaları" uyarısında bulunuldu:
 
"-Birçok G20 ülkesinde işsizlik yüksek kalır, döviz kurları üzerinde gerilim sürerken, yoğunlaşan korumacı baskılara yönelik işaretler; -Krize karşılık olarak alınmış yatırım önlemlerini yönetme gereksinimi. Ülkeler çıkış önlemlerinin saydam kalmasını ve dış yatırımcılara karşı ayrımcı olmamasını sağlamalıdır."

DİRENİŞ ARTACAK
OECD raporla ilgili açıklamasında dünyanın en büyük ekonomilerini oluşturan G20 ülkeleri liderlerinin, korumacılığa karşı direneceklerine ve küresel ticaretle yatırımları teşvik edeceklerine ilişkin 2008, 2009 ve 2010 yıllarında taahhütte bulundukları da belirtildi. Liderlerin, Dünya Ticaret Örgütü (WTO), OECD ve UNCTAD gibi uluslararası ticaret ve yatırım politikaları alanında önde gelen kuruluşlarını, ekonomi politikalarındaki gelişmeleri izlemeleri ve taahhütlerine uyup uymadıkları konusunda raporlar hazırlamaları konusunda yetkili kıldıkları da anımsatıldı. (anka)

bigPara.com