OECD: İkinci başkentimiz İstanbul

OECD Genel Sekreter Yardımcısı Richard Hecklinger Türkiye'ye diğer OECD ülkelerinden daha fazla geldiğini belirterek, "OECD'nin, Paris'ten sonraki ikinci başkenti Türkiye, İstanbul'dur.

İSTANBUL - OECD Genel Sekreter Yardımcısı Richard Hecklinger Türkiye'ye diğer OECD ülkelerinden daha fazla geldiğini belirterek, "OECD'nin, Paris'ten sonraki ikinci başkenti Türkiye, İstanbul'dur. Türkiye, Orta Asya ve Ortadoğu'ya açılan bir köprüdür" dedi.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Uluslararası Yatırımlar Global Forumu'nda konuşan Richard Hecklinger, OECD'nin yatırım için elverişli ortamın oluşması için çalışmalar yaptığını anlatarak, Türkiye'de uluslararası yatırımların son beş yılda inanılmaz derecede arttığını söyledi.
Toplantının dünkü bölümünün Türkiye'ye ayrıldığını, yatırım ortamı ve Türkiye'nin performansının gözden geçirildiğini ifade eden Hecklinger, toplantının bugünkü bölümünde ise yatırımla ilgili altyapı konularının ele alınarak bir rapor sunulacağını açıkladı.
'Cazibe'de iki sıra yükseliriz'
Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye'nin doğrudan yatırımları cezbetme açısından dünyada sayılı ülkeler arasına girdiğini belirterek, "Geçen seneki rakamlar, Türkiye'yi dünyadaki yabancı sermayeyi cezbetme açısından 7'nci ülke konumuna koyuyor. Bu yıl bir iki basamak yükselmeyi ümit ediyoruz. Bu konuda pek çok ülke ile de daha yakın işbirliğine hazırız. Bu konudaki tecrübelerimizi her zaman farklı ülkelerle paylaşmaya da hazırız" dedi.
Konuşmasında 'Bu yılki enflasyon hedefimizden geçici olarak uzaklaşsak da 2007 hedefimizi yüzde 4 ilan ettik. Aynen muhafaza ediyoruz" diyen Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye Basel II'ye hazırlanıyor. Türk bankalarının toplam sermaye yeterlilik rasyosu OECD içinde ilk sırada yer alıyor."
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ise, 2003 Haziran-2006 Ağustos arasında Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirket sayısının 2 kat artarak 14 bine ulaştığını belirtti.'Elektriğe zam gerekebilir'
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink OECD toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine finansal yapı ve arz güvenliği açısından kısa vadede, enerji fiyatlarının yükselebileceğini vurguladı. Vorkink, hükümetin 2007 ortasında ayarlama yapması halinde, bunun bütçe için tehlike yaratmayacağını kaydetti. Geçen hafta, IMF enerji fiyatlarının zamlanmasına ilişkin uyarıda bulunmuş hükümet ise elektrik zammı olmadığını açıklamıştı.