OECD: Türkiye ucuzlukta beşinci

Türkiye, geçen yıl kasımda 30 OECD ülkesi içinde Meksika'yla birlikte Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan'ın ardından en ucuz beşinci ülke oldu.

ANKARA - Türkiye, geçen yıl kasımda 30 OECD ülkesi içinde Meksika'yla birlikte Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan'ın ardından en ucuz beşinci ülke oldu. Türkiye'de değeri 100 dolar olan mal ya da hizmet, İsviçre'de 235, Norveç'de 202, İsviçre'de ise 193 dolara alınabildi. OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan karşılaştırmalı fiyat düzeyleri çalışmasının Kasım 2005 sonuçları açıklandı. Buna göre OECD'nin en pahalı ülkesi İzlanda, en ucuz ülkesi de Slovakya oldu. Türkiye'nin ise Meksika'yla birlikte en ucuz beşinci ülke olduğu belirlendi.
Satın alma paritelerine göre Türkiye ile en büyük fiyat farkı İzlanda arasında bulunuyor. Türkiye'de 100 dolara alınabilen bir mal, İzlanda'da 235, Norveç'te 202, İsviçre'de 193, Danimarka'da 191 ve İrlanda'da 179 dolara elde edilebiliyor. OECD ülkeleri içinde satın alma gücü paritesine göre en ucuz ülkeler ise Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan oldu.
Türkiye ise Meksika'yla birlikte OECD'nin en ucuz beşinci ülkesi konumunda bulunuyor. Buna göre, Türkiye'de 100 liraya alınabilen bir mal ya da hizmet için Macaristan'da 86, Polonya'da 82, Çek Cumhuriyeti'nde 81 ve Slovakya'da 80 lira ödenmesi gerekiyor.
Türkiye'ye en fazla turistin geldiği OECD ülkelerinden Almanya, Hollanda ve İngiltere'de de fiyat düzeyi Türkiye'ye göre hayli yüksek bulunuyor. Türkiye'de 100 liraya alınabilecek bir mal Almanya'da 151, Hollanda ve İngiltere'de ise 148 lira düzeyinde seyrediyor. Öte yandan Türkiye özellikle turizmde rakip ülkeler olan ve Akdeniz çanağında yer alan Yunanistan ve İspanya'ya göre de ucuz konumda bulunuyor.