OECD Türkiye'den umudunu kesti

OECD Türkiye'den umudunu kesti
OECD Türkiye'den umudunu kesti
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin 2012 sonundaki büyüme tahminini yüzde 3.3'ten yüzde 2.9'a düşürdü. 2013 yılı için ise yüzde 4.6 oranındaki büyüme hedefini yüzde 4.1'e indirdi.

EKONOMİ SERVİSİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin 2012 sonundaki büyüme tahminini yüzde 3.3’ten yüzde 2.9’a düşürdü. 2013 yılı için ise yüzde 4.6 oranındaki büyüme hedefini yüzde 4.1’e indirdi.

OECD “Küresel Görünüm Raporu”nda, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonu itibariyle yüzde 2,9 oranında, gelecek yıl ise hızının artırarak yüzde 4,1 oranında büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2014 yılında ise yüzde 5,2 oranında büyüme kaydedeceği belirtildi. Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, “Cari açık azalan iç talebe paralel bir biçimde azalmaya devam etti. Parasal politika deflasyona odaklanmaya devam etmeli” ifadelerine yer verildi. Türkiye'nin istihdam alanında olumlu görünüm sergilediğinin belirtildiği raporda, cari açık ve finansman riskinin halen yüksek olduğu ifade edildi. Raporda, “İstihdam dirençli, fakat rekabet zayıfladı. Güçlü finansal kurumlara konjonktürel politikalar yardımcı olabilir” ifadeleri kullanıldı.
Raporda, Türkiye'nin bu yılın sonunda enflasyon oranının yüzde 9,1 olarak gerçekleşmesi beklentisine yer verilirken, 2013 yılında ise enflasyonun yüzde 6,9'a gerileyeceği öngörüldü. OECD, enflasyonun 2014 yılında ise yüzde 6,1'e gerileyeceği tahmininde bulunuldu. Enflasyon tahminine ilişkin olarak raporda, “Türkiye'de enflasyonun yavaşlamasının 2013'de daha hafif seyretmesini, ancak 2014'te yavaşlamada artış bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.
OECD raporunda, Türkiye'nin cari açığının 2012'de GSYH'nın yüzde 7v,2'si oranında, 2013 yılında yüzde 7,3'ü oranında, 2014 yılında ise yüzde 7,5'i oranında gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, “Türkiye'de cari açık ve finansman riski halen yüksek” ifadesi kullanıldı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Türkiye

  ,

  Politika

  ,

  paralel