OECD Türkiye'den umudunu kesti

OECD Türkiye'den umudunu kesti
OECD Türkiye'den umudunu kesti
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin 2012 sonundaki büyüme tahminini yüzde 3.3'ten yüzde 2.9'a düşürdü. 2013 yılı için ise yüzde 4.6 oranındaki büyüme hedefini yüzde 4.1'e indirdi.

EKONOMİ SERVİSİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin 2012 sonundaki büyüme tahminini yüzde 3.3’ten yüzde 2.9’a düşürdü. 2013 yılı için ise yüzde 4.6 oranındaki büyüme hedefini yüzde 4.1’e indirdi.

OECD “Küresel Görünüm Raporu”nda, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonu itibariyle yüzde 2,9 oranında, gelecek yıl ise hızının artırarak yüzde 4,1 oranında büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2014 yılında ise yüzde 5,2 oranında büyüme kaydedeceği belirtildi. Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, “Cari açık azalan iç talebe paralel bir biçimde azalmaya devam etti. Parasal politika deflasyona odaklanmaya devam etmeli” ifadelerine yer verildi. Türkiye'nin istihdam alanında olumlu görünüm sergilediğinin belirtildiği raporda, cari açık ve finansman riskinin halen yüksek olduğu ifade edildi. Raporda, “İstihdam dirençli, fakat rekabet zayıfladı. Güçlü finansal kurumlara konjonktürel politikalar yardımcı olabilir” ifadeleri kullanıldı.
Raporda, Türkiye'nin bu yılın sonunda enflasyon oranının yüzde 9,1 olarak gerçekleşmesi beklentisine yer verilirken, 2013 yılında ise enflasyonun yüzde 6,9'a gerileyeceği öngörüldü. OECD, enflasyonun 2014 yılında ise yüzde 6,1'e gerileyeceği tahmininde bulunuldu. Enflasyon tahminine ilişkin olarak raporda, “Türkiye'de enflasyonun yavaşlamasının 2013'de daha hafif seyretmesini, ancak 2014'te yavaşlamada artış bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.
OECD raporunda, Türkiye'nin cari açığının 2012'de GSYH'nın yüzde 7v,2'si oranında, 2013 yılında yüzde 7,3'ü oranında, 2014 yılında ise yüzde 7,5'i oranında gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, “Türkiye'de cari açık ve finansman riski halen yüksek” ifadesi kullanıldı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Türkiye

  ,

  Politika

  ,

  paralel

  http://www.radikal.com.tr/110963111096316

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gelir adaleti olmalı öncelikle... - Ege1973

  ülke yönetecilerine bakarsak her gün daha zenginiz ama halkın içine girdiğimiz de gariban daha gariban olmuş, zengin daha zengin bu ne yaman çelişki anne....

  bu nasıl iş? - aydankardeş

  İflas eden ülkelerin finansal verileri, nasıl bizim süper iyi ekonomimizin verilerinden daha iyi oluyor, anlayabilen var mı?

  Elin ekonomisti yakalar - kemal.özg.

  Bir yanda IMF havuzuna 5 milyar dolar koyduk goy goyu yaparken öte yandan 70 milyonluk ödeme yüzünden CERN denen bilim hareketine girememek,makarnacı yurdum insanının gözünden kaçabilir.Ancak elin ekonomisti yurdum medyası gibi kör ve sağır değil ki.Anında yakalıyor işte.

  fazla söze gerek var mı? - sevioktav

  “Türkiye'de cari açık ve finansman riski halen yüksek” nokta. ciddi kuruluşların raporları hakkında ne diyecekler bakalım, hala ciddiye almıyoruzda ısrar mı? buna halk arasında çuvallamak denir ,yandaş medyayla, yalan dolanla halkı uyutuyorsunuz da bu ne peki,yansımaları işsizlikle ,aç insanların çığ gibi büyümesiyle ortadayken büyük Türkiye ,zenginleştik palavralarına devam mı?

  pembe tablolarımız neredee.? - Budurcuks

  Tühh pembe tablolarla karın doyurulmuyormuş demekki..Şemsiye fiyatı ıle doğru orantılı ekonomi hesabı yaparsan eninde sonunda çuvallarsın böyle işte..

  Aldandınız.. - Sinan Devrim

  Ekonomide büyüyoruz masallarını dümeni İktidara kırılmış Medya ile yutturabilirsin içerde belki ama elin ekonomisti sayısal verileri adam gibi okuyup alnına "atma Recep din kardeşiyiz" 'i böyle yapıştırıverir işte.Üretmeden,katma değer yaratmadan büyümek olmaz.İçe dönük ve sadece konut üretimi ile yapısal sorunları çözemezsin.10 yıldır boşa geçen zamana yanmak bir yana aklı evvel aydınlarımızın da "aldandık" demesine bile kızamıyoruz artık.