OECD: Türkiye'yi örnek gösteriyoruz

OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria Türkiye'nin son birkaç yılda OECD ülkeleri arasında büyüme açısından en iyi performans gösteren ülke olduğunu belirterek, Türkiye'yi diğer üyelere örnek gösterdiklerini söyledi.

ANKARA - OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria Türkiye'nin son birkaç yılda OECD ülkeleri arasında büyüme açısından en iyi performans gösteren ülke olduğunu belirterek, Türkiye'yi diğer üyelere örnek gösterdiklerini söyledi. Ankara'da temaslarda bulunan OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile basın toplantısı düzenledi. OECD'nin 2006 Türkiye Ekonomik Raporu'nu açıklayan Gurria, Türkiye'nin beş yılda önemli ekonomik performans sergilediğini, reformlar sonucu OECD'nin en hızlı büyüyen ülkesi konumuna geldiğini söyledi. Türkiye'nin örnek bir büyüme gösterdiğini, reformlar sonucunda hayat standardının OECD standardına yaklaşmaya başladığını ifade etti.
'Türkiye dalgalardan daha az etkilendi'
Merkez Bankası'nın bağımsızlığının verdiği güçle enflasyonun indiği, faizlerde de düşüş görüldüğünü belirten Gurria, "Bunlar önemli gelişmeler" dedi.
Reformların ülke ekonomisini daha dayanıklı hale getirdiğinin altına çizen Gurria, bu nedenle ağırlıklı olarak dış kaynaklı dalgalanmalardan Türkiye'nin daha az etkilendiğini kaydetti. Bankacılık sektörünün de çok güçlü bir yapıya kavuştuğunu, kredi potansiyelinin artış gösterdiğini, bunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun önemli rolünün olduğunu belirten Gurria, sektörün Türkiye ekonomisine kaynak sağlamaya başladığını vurguladı.