OECD ülkeleri arasında ucuzluk makası daralıyor

Türkiye, nisanda tüketici fiyatları açısından OECD'nin en ucuz dördüncü ülkesi oldu.

ANKARA - Türkiye, nisanda tüketici fiyatları açısından OECD'nin en ucuz dördüncü ülkesi oldu. Martta beşinci en ucuz ülkeyken nisanda yeniden dördüncü en ucuz ülke konumuna gelmesine rağmen Türkiye ile diğer OECD ülkeleri arasındaki fiyat farkı da önemli ölçüde azaldı. OECD, üye ülkelerin nisan ayı tüketici fiyatlarını esas alarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat düzeyi endekslerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye nisanda Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'dan sonra OECD'nin en ucuz dördüncü ülkesi oldu. Türkiye, nisan ayında Meksika'nın altına indi. Türkiye'deki tüketici fiyatları 100 kabul edilerek oluşturulan endekse göre martta 98 olan Meksika'nın fiyat düzeyi nisanda 101'e çıktı. Nisanda da OECD'nin en pahalı ülkesi İzlanda oldu. Türkiye'de 100 YTL'ye alınabilecek mal ve hizmet sepeti için İzlanda'da 245 YTL ödenmesi gerektiği hesaplandı. İsviçre, Türkiye'ye göre 226 olan fiyat düzeyiyle ikinci, Norveç 225'le üçüncülüğünü sürdürdü.
Ancak, YTL'deki değerlenme (döviz kurlarındaki düşüş) enflasyonun yüksek seyri Türkiye'deki fiyat seviyesini bu ülkelerin birçoğundaki fiyatlara
önemli ölçüde yaklaştırdı. Almanya'nın yıl başında Türkiye'ye göre 193 olan fiyat düzeyi nisanda 176'ya geriledi. Fransa için fiyat düzeyi 194'ten 177'ye, ABD için 166'dan 147'ye düştü. Türkiye'de 2004 yılı sonunda 100 YTL ödeyerek alabileceği bir sepet mal ve hizmet için kendi ülkesinde 193 YTL ödemesi gereken bir Alman'ın nisanda 173 YTL ödemesi yeterli oldu.
İlk dört ayda Türkiye ile İsviçre arasındaki fiyat düzeyi 24, Norveç'le 21, Danimarka ile 22, İrlanda ile 20, Japonya ile 29, Finlandiya ile 22, İsveç'le 25, Fransa, Almanya, Hollanda ülkelerle 17 puan azaldı. ABD ile Türkiye arasındaki fiyat düzeyi 19, İspanya ile olan fark 14 puan daraldı.