OECD'den karapara atağı

Türkiye, bu yıl OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) karapara aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine tabi tutuluyor.

ANKARA - Türkiye, bu yıl OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) karapara aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine tabi tutuluyor. Edinilen bilgiye göre, daha önce 1994 ve 1998 yıllarında FATF'ın ülke incelemesine giren Türkiye, 3. tur ülke denetimleri kapsamında yeniden büyüteç altına alınıyor.
11 Eylül saldırılarının ardından karapara aklamanın yanı sıra terörizmin finansmanıyla mücadeleyi de kapsama alan OECD Mali Eylem Görev Grubu, bu turdaki ülke denetimleri sırasında, ülkelerin her iki konuda yeterli yasal düzenlemeye sahip bulunup bulunmadığına, uygulamada zafiyet gösterip göstermediğine bakarken, uluslararası işbirliğine açık olup olmadığını da gözden geçirecek.
Türkiye de, bu turda, karapara aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki hukuki durumu, finansal tedbirleri ve uluslararası işbirliği bakımından kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak.
Son olarak FATF, OECD kriterlerine göre hazırlanan 251 soruyu, yanıtlanması istemiyle Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) gönderdi. Sorulara verilecek yanıtlarla karapara aklama ve terörizmin finansmanı konusunda OECD'ye verilecek 'Türkiye Fotoğrafı' ortaya çıkarılacak. MASAK bu iş için çalışmalarına başladı.