OECD'den petrol uyarısı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülkelerde ekonomik büyümenin, bu yılın ikinci yarısından itibaren hız kazanacağı belirtildi.

PARİS - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülkelerde ekonomik büyümenin, bu yılın ikinci yarısından itibaren hız kazanacağı belirtildi.
OECD Bakanlar Konseyi toplantısının ardından yayımlanan ortak bildiride, söz konusu dönemde büyümenin hızlanmasının yanı sıra ülkeler arasında daha dengeli bir seyir izlemesinin beklendiği vurgulandı. Bildiride buna karşılık, 'yüksek petrol fiyatlar, cari açıklar ve mali dengesizlikten' doğabilecek risklerin göz ardı edilmemesi gerektiği ifade edildi. Bildiride, bazı menkul kıymet piyasalarında aşırı değerlenme ihtimalinin de, risk etmenleri arasında olduğu kaydedildi. Bu arada, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk ihracatçıların sorunlarını Avrupa Birliği'nin gündemine getirdi.
Tüzmen, OECD toplantısında, Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson ile yaptığı görüşmede, tekstil sektörü başta olmak üzere Türk ihracatçısının karşılaştığı sorunları anlatıp, bu konuda AB'nin duyarlı olmasını istedi. Tüzmen Mandelson'a, "Haksız rekabete karşı Türk ihracatçısı korunmalıdır" dedi.