OECD'ye göre iyileşme belirtisi var

PARİS- OECD’nin Temmuz ayı için açıkladığı Birleşik Öncü Göstergeler, birçok üye ülkede daha güçlü iyileşme sinyalleri verdi. OECD’den yapılan açıklamaya göre, iyileşmenin açık sinyalleri şu anda büyük yedi ekonomi Kanada, Fransa, Japonya, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD’nin tümünde, Çin, Hindistan ve Rusya’nın yanısıra, özellikle Fransa ve İtalya’da görünür biçimde bulunuyor. ‘İki dalga sırtı arasındaki çukur’ konumunda yer alan Brezilya’da da işaretler, bir önceki Haziran’da yapılan değerlendirmeden daha cesaret verici noktada bulunuyor.

Durum iyiye gidiyor
Geçtiğimiz temmuz ayında Birleşik Öncü Göstergeler OECD alanında 1.5 puan, ABD’de 1.6 puan, Euro bölgesinde 1.9 puan arttı. Yedi büyük ekonomi için göstergeler Japonya’da 1.4 puan, İngiltere’de 1.3, Kanada için 1.3 puan, Fransa için 1.3 puan, Almanya için 2.3 puan, İtalya için ise 2.7 puan artış gösterdi. Çin için Birleşik Ekonomik Göstergeler 1.5 puan, Hindistan için 1.3 puan, Rusya için 1.3 puan, Brezilya için ise binde 2 puan artış meydana geldi.
OECD’den yapılan açıklamada Fransa ve İtalya için ‘olası genişleme’ konumu bulunduğu belirtilirken U grafiğinin dibinde bulunan ancak çıkış sinyali veren Brezilya dışındaki ilkeler için ‘recovery-iyileşme’ konumuna işaret edildi. (anka)