OECD'yle fiyat farkı kapanıyor

Döviz kurlarındaki düşüş ve tek haneli oranlara inmesine rağmen diğer OECD ülkelerine göre hâlâ yüksek seyreden enflasyon, Türkiye'deki fiyat seviyesini diğer OECD ülkelerine giderek yaklaştırıyor.

ANKARA - Döviz kurlarındaki düşüş ve tek haneli oranlara inmesine rağmen diğer OECD ülkelerine göre hâlâ yüksek seyreden enflasyon, Türkiye'deki fiyat seviyesini diğer OECD ülkelerine giderek yaklaştırıyor. OECD ülkeleri Türkler için 3 YTL'yle 53 YTL arasında ucuzlarken, Türkiye yabancılar için kendi paralarıyla 4 birimle 27 birim arasında pahalandı. Bu gelişmeye rağmen Türkiye fiyat seviyesinde OECD'nin altıncı en düşük ülkesi olma özelliğini sürdürüyor.
OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan 'karşılaştırmalı fiyat düzeyi' çalışmasının ekim 2005 sonuçları açıklandı. Buna göre OECD'nin en pahalı ülkesinin İzlanda, en ucuz ülkesinin de Slovakya olduğu belirlendi. Türkiye ise Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Meksika'nın ardından en ucuz altıncı ülke konumunda.