Ofer: Başbakan iknâ etti

Carlyle MG Limited Genel Müdürü ve Royal Caribbean Cruise Line ve Celebrity Cruises Holding'in Yönetim Kurulu üyesi Eyal Ofer, hükümetin verdiği mesajı sonuna kadar yerine getirdiğini ve izlediği yolun da Türkiye'yi üstün rekabet gücüne sahip bir hale getireceğini söyledi.

İSTANBUL - Carlyle MG Limited Genel Müdürü ve Royal Caribbean Cruise Line ve Celebrity Cruises Holding'in Yönetim Kurulu üyesi Eyal Ofer, hükümetin verdiği mesajı sonuna kadar yerine getirdiğini ve izlediği yolun da Türkiye'yi üstün rekabet gücüne sahip bir hale getireceğini söyledi.
Galataport ihalesinde en yüksek teklifi veren konsorsiyum ortağı İsrailli işadamı Sami Ofer'in oğlu Eyal Ofer, YASED'in 'Değişen Türkiye: Yabancı Yatırım Stratejisi ve Türkiye'nin Vizyonu' konulu yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ve hükümetin birkaç üyesi ile 3-4 yıl önce tanıştığını ifade ederek, "Kendilerini dinledim. Başbakan'dan aynı güçlü mesajı duydum ve Türkiye'nin yeni bir ülke olacağı konusunda ikna oldum" dedi.
Türkiye'nin eskiden ziyaret ettikleri ve ticaret yaptıkları bir yer olduğunu belirten Ofer, "Ama aklımıza bir gün sermaye aktaracağımız hiç gelmezdi. Çünkü hesap yapmayı bile zorlaştıracak bir enflasyon vardı. Bu yüzden Başbakan'ı ve hükümetini kutlamak istiyorum" diye konuştu.
Başbakan'dan dileğim var
Böylesine temkinli kurumların Türk bankaları ile ortaklık istemesinin, yabancı sermaye için ülkenin yeterince istikrarlı, güçlü olduğunu gösterdiğini vurgulayan Ofer, "Başbakan'a sorum ya da önerim yok, ama hükümetin politikalarının devam etmesini diliyorum" dedi. Toplantıya katılan diğer konuşmacılar ise şunları söyledi:
Danone Başkan Yardımcısı Jacques Vincent: Türkiye, Rusya, Çin, Endonezya ve ABD ile birlikte dünya çapında yatırım yapmak istediğimiz beş ülke araısnda yer alıyor. Sekiz yıldır Türkiye'deyiz ve mutluyuz.
CSFB Avrupa Ortadoğu Afrika İcra Kurulu Başkanı Michael Philipp: Türkiye'nin odaklanacağımız beş fırsat ülkesinden biri olacağına karar verdik. Müşterilerimiz, Türkiye ile çok ilgili. Türkiye, yeni dünya ekonomisinde anahtar rol oynayacak.
Ford Avrupa Başkanı John Fleming: Biz uzun zamandır Türkiye'deyiz. Son 20 yıldır Koç Grubu'yla ortak bir milyar doları aşkın sermaye yatırdık. Türkiye ve Rusya gibi hızla büyüyen pazarlara girmek bir zevk.
JSFC Sistema 1. Başkan Yardımcısı Levan Vasadze: Türkiye ve Rusya'nın iş ortamı ve kalite açısından altın dengeye sahip olduğunu düşünüyoruz. Artık Rus şirketlerinin Türk pazarına girme vakti geldi.